Lądek-Zdrój po raz kolejny stał się stolicą ludzi gór. Ponad 3 tysiące uczestników, 180 różnych wydarzeń, 52 filmy konkursowe, goście i prelegenci z Polski i zagranicy oraz – tym razem wyjątkowo - mnóstwo atrakcji dla rodzin z dziećmi. Po 3 latach wrócił wreszcie do Festiwalu słynny Wielki Namiot ustawiony w samym centrum zdrojowej części Lądka-Zdroju. To tu oraz w pobliskim Amfiteatrze odbywają się kluczowe wydarzenie oraz pokazy filmowe. Uczestnicy szykują się również na długo oczekiwaną premierę filmu "Broad Peak".

REKLAMA

Festiwal Młode góry

Tegoroczna edycja festiwalu w dużym stopniu dedykowana jest rodzinom i dzieciom. Festiwal Młode Góry - tak nazywa się część programowa, w której dzieci mogą oglądać górskie filmy animowane, uczyć się zachowań ekologicznych w górach, bezpieczeństwie oraz tak praktycznych umiejętności, jak choćby naprawa roweru. Będą też specjalne prelekcje dla dzieci w wykonaniu znanych podróżników i himalaistów. Organizatorzy zadbali, by nawet maluchy do 3. roku życia miały zapewniona fachową opiekę.

Basecamp w Lądku-Zdroju

Basecamp (angielska nazwa bazy wyprawy górskiej - red.) to dziesiątki namiotów ustawionych wokół fontanny w centralnej części Lądka-Zdroju, gdzie prezentują się partnerzy i sponsorzy festiwalu. W jednym z nich umieszczona jest scena, na której odbywa się mnóstwo ciekawych prelekcji organizowanych przez partnerów festiwalu. To tam swoje pokazy mają dzieci, tam dorośli są prelekcje himalaistów i spotkania z ludźmi organizującym górskie wydarzenia. W centralnym miejscu Basecamp’u jest także namiot GOPR-u.

70-lecie GOPR-u w Sudetach

GOPR jest partnerem festiwalu, a w tym roku GOPR w Sudetach obchodzi swoje 70-lecie istnienia. Na głównej scenie w Wielkim Namiocie pojawili się wszyscy poprzedni i obecni naczelnicy Grup GOPR-u, były wspomnienia, anegdoty i współczesność ratownictwa górskiego w Sudetach. W swoim namiocie przez cały okres trwania festiwalu ratownicy GOPR szkolą uczestników i prezentują swoje umiejętności.

Filmy górskie

Najważniejszą częścią festiwalu jest konkurs filmowy. Lądek-Zdrój to miejsce, gdzie twórcom filmów górskich zależy na premierowych prezentacjach swoich produkcji. W pierwszym dniu filmem otwarcie był wzruszający obraz "Last Mountain" o tragicznej historii brytyjskiej rodziny Ballardów. Tom Ballard, młody zdolny wspinacz zginął tragicznie w 2019 roku na Nanga Parbat. Był synem Alison Hargreaves, wybitnej himalaistki, która bez użycia tlenu jako pierwsza Brytyjka zdobyła dwa najwyższe szczyty świata - Mount Everest i K2. Zginęła w 1995 roku wracając z K2. W obu przypadkach pakistańscy partnerzy wypraw odradzali wyjście w góry.

Wyjątkowo interesująco zapowiada się premiera długo oczekiwanego filmu "Broad Peak" w reżyserii Leszka Dawida, który właśnie wchodzi do dystrybucji w Polsce. To historia wybitnego polskiego himalaisty Macieja Berbeki, który zginął po historycznym pierwszym zimowym zdobyciu Broad Peak (8047 m) przez polską wyprawę w 2013 roku. Film zostanie zaprezentowany poza Konkursem.

Goście i prelegenci

Festiwal otworzyło ciekawe spotkanie z naszą mistrzynią Justyną Kowalczyk-Tekieli. Towarzyszył jej mąż Kacper Tekieli, wybitny polski alpinista i himalaista. Było o sporcie, sukcesach, rodzinie, a najwięcej o górach i wspólnych górskich wyprawach, którym często poświęca obecnie czas nasza medalistka. Na uczestników czekają spotkania m.in. z Krzysztofem Wielickim, Leszkiem Cichym, Piotrem Pustelnikiem, Adamem Bieleckim, Moniką Witkowską, Alexem Txikonem.

W ramach Festiwalu zorganizowano także rajd przez pasma górskie Ziemi Kłodzkiej - Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie oraz Góry Złote.

Festiwal trwa do niedzieli 11 września br.

Więcej informacji na stronie Festiwalu (link: www.festiwalgorski.pl )

Reportaż z rozpoczęcia 27.Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju