Stworzony od podstaw procesor i urządzenie do ćwiczenia refleksu - te projekty młodych utalentowanych osób z Wrocławia i Głogowa znalazły się na podium Krajowego Finału Konkursu E(x)plory. W trakcie Gdynia Explory Week 2023 jurorzy docenili pomysły Piotrka Gębali i Pawła Gębali z Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie, a także Piotra Węgrzyna, który uczył się w Liceum Ogólnokształcącym nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu - podała w komunikacie Fundacja Zaawansowanych Technologii.
Za nami 12. edycja Gdynia Explory Week, czyli trzech dni wypełnionych debatami, spotkaniami i warsztatami dla zdolnych uczniów - przekazała Fundacja Zaawansowanych Technologii. Wydarzenie w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia zwieńczyła gala wręczenia nagród dla najlepszych młodych innowatorów - dodano.
Spośród 35 finałowych projektów z całej Polski, dwa z Dolnego Śląska znalazły się na podium. Piotr Węgrzyn zajął pierwsze miejsce i otrzymał 15 tys. złotych oraz akredytację na największy na świecie konkurs naukowy, Regeneron ISEF w Stanach Zjednoczonych. Bracia - Piotrek Gębala i Paweł Gębala - mogą pochwalić się trzecim miejscem z nagrodą 7 tys. złotych i nagrodą publiczności o wartości 2 tys. zł - podano.
Piotr Węgrzyn, absolwent Liceum Ogólnokształcącego nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu pod opieką naukową Marka Węgrzyna zwyciężył dzięki projektowi "PCPU - Procesor stworzony od podstaw". "Autor zaproponował unikalne opracowanie każdego elementu urządzenia, dzięki czemu procesor posiada wiele własnych rozwiązań, opartych na wcześniejszych badaniach. Narzędzia, programy i sprzęt, które pozwoliły na praktyczne zastosowanie i tworzą cały funkcjonalny komputer" - napisano w przesłanej mediom informacji.
Zwycięzca pracował nad pomysłem od 4 lat. W tym czasie powstały 3 edycje procesora. Ostatnia jest 40 razy szybsza od poprzednich wersji - przekazano. Nie spodziewałem się takiego wyróżnienia i bardzo się cieszę - mówi Piotr.
Na mój procesor praktycznie każdy programista jest w stanie napisać swój program. Jedną z jego cech jest to, że umożliwia sterowanie systemami w sposób bardziej bezpieczny i przy mniejszym koszcie produkcji. Na przykład sterowanie jakimiś liniami przemysłowymi - dodaje.
Z kolei Piotrek Gębala i Paweł Gębala z Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie pod naukowym okiem Kamila Sobczaka zostali nagrodzeni dzięki swojemu urządzeniu "ReflexOn - Uniwersalna platforma do treningu, rehabilitacji i nauki" - przekazano w komunikacie.
"Projekt ma ułatwiać trening refleksu, koordynację ruchową czy umiejętność skupienia przez zaangażowanie palców dłoni i mięśni całej ręki. Podręczne urządzenie może być wykorzystane m.in. do rehabilitacji podczas choroby lub po wypadku" - czytamy w przesłanej informacji.
Jak przekazano, narzędzie ze specjalnymi przyciskami, diodami oraz wyświetlaczem automatycznie zbiera i przechowuje informacje o wynikach treningów, a jego kształt jest dopasowany do ręki. Może być wykorzystywany przez osoby w każdym wieku.
Jesteśmy niesamowicie szczęśliwi, nie wierzymy w to, co się stało. Dziękujemy wszystkim tym, którzy nas wspierali i oddawali na nas swoje głosy - podkreślają bracia.
Organizatorem Konkursu E(x)plory i jedynym w Polsce fundatorem akredytacji na największy na świecie konkurs naukowy, Regeneron ISEF w Stanach Zjednoczonych, jest Fundacja Zaawansowanych Technologii.