Kamienne lwy sprzed Pałacu Prezydenckiego w Warszawie przejdą renowację z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Konstrukcja lwów zostanie wzmocniona, ubytki uzupełnione, a powierzchnia zabezpieczona przed wilgocią - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

REKLAMA

"Przetrwały powstania i wojny, a od ponad 200 lat pełnią straż przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Mowa o czterech kamiennych lwach, których stan wraz z biegiem czasu znacznie się pogorszył. Rzeźby, które stały się symbolem Traktu Królewskiego, dotychczas były poddawane zachowawczym zabiegom konserwatorskim, teraz zaś przejdą prawdziwie kompleksową renowację z zastosowaniem nowoczesnych technologii" - napisała Kancelaria Prezydenta w komunikacie zamieszczonym na Twitterze.

Konrad Filip Komarnicki z Kancelarii Prezydenta przypomniał, że kamienne lwy, które od ponad 200 lat czuwają przed dziedzińcem Pałacu Prezydenckiego są dziełem włoskiego artysty Camillo Landiniego. W czasie Powstania Warszawskiego lwy doznały licznych uszkodzeń, co w połączeniu z nieustanną ekspozycją na czynniki atmosferyczne znacznie pogorszyło ich stan zachowania.

Przetrway powstania i wojny, a od ponad 200 lat peni stra przed Paacem Prezydenckim. Kamienne lwy, ktrych stan wraz z biegiem czasu bardzo si pogorszy przejd kompleksow renowacj.Dziki tym pracom zabytkowe rzeby zostan zachowane rwnie dla nastpnych pokole. pic.twitter.com/2wuPkGvgce

WPalacuJuly 26, 2023

"Piaskowiec bolesławski, z którego zostały wykonane jest niezwykle kruchym i delikatnym materiałem, łatwo ulegającym uszkodzeniom np. na skutek złej pogody - podkreśla Maciej Szablewski z Kancelarii Prezydenta.

Podczas kompleksowej renowacji powierzchnia kamienia zostanie poddana dezynfekcji i oczyszczona z wykorzystaniem metod chemicznych, laserowych i strumieniowania suchym lodem. Z rzeźb usunięta zostanie użyta podczas wcześniejszych napraw zaprawa mineralna, a konserwatorzy zdecydują również o zastosowaniu ewentualnych wzmocnień rzeźb w formie prętów lub taśm z włókna węglowego.

Po tych zabiegach powierzchnia rzeźb zostanie zabezpieczona przed niekorzystnym wpływem wilgoci.

Po zakończeniu renowacji lwy powrócą na swoje miejsce.

Lwy strzegą pałacu od ponad 200 lat

Każda z rzeźb ma 222 cm długości, 100 cm szerokości i 118 cm wysokości i została umieszczona na postumentach o wysokości 126 cm.

Sylwetki lwów wykuto z pojedynczej bryły piaskowca z zastosowaniem dłut, ścieraków i osełek, czyli tradycyjnych technik artystycznego kamieniarstwa.

Ozdobne ogrodzenie oddzielające Krakowskie Przedmieście od pałacu powstało w latach 1818-1819 w ramach kompleksowej przebudowy dawnej rezydencji Radziwiłłów. Cztery lwy strzegące wjazdów na dziedziniec przed pałacem stały się jednym z symboli najbardziej reprezentacyjnej trasy Warszawy, wiodącej od Belwederu do Zamku Królewskiego.

Po 1945 r. lwy, które bardzo ucierpiały podczas Powstania Warszawskiego, wysiłkiem rzeźbiarzy i konserwatorów zostały złożone w całość z wykorzystaniem różnej wielkości zebranych odłamków. Do ich naprawy użyto zapraw mineralnych i piaskowca odbiegającego kolorem od oryginalnego kamienia bolesławickiego, a ponadto bardziej wrażliwego na czynniki atmosferyczne.

Prace renowacyjne, które miały służyć doraźnemu ratowaniu rzeźb, wykonano w 2002 r. i 2013 r. Na obecną kompleksową konserwację zarezerwowano ok. 2,6 mln złotych.