Od dzisiaj w Warszawie zacznie obowiązywać, pierwsza w Polsce, Strefa Czystego Transportu. Obejmie większość Śródmieścia. Czym jest strefa, co to oznacza dla kierowców i jakie ograniczenia na nich nakłada? Sprawdź, czy Twój samochód spełnia nowe wymogi i czy będzie ci wolno wjechać do strefy.

REKLAMA

Specjalne oznaczenia w stolicy

Co oznacza strefa czystego transportu dla kierowców? Będą mogły do niej wjechać pojazdy o wszystkich rodzajach napędu (benzynowe, diesle, hybrydy, czy z instalacjami LPG), ale tylko pod warunkiem spełnienia określonej normy emisji spalin silnika.

Na granicach strefy umieszczone zostaną specjalne znaki drogowe. Strefa czystego powietrza będzie pokrywała się z głównymi drogami i liniami kolejowymi. Wyznaczą ją: al. Prymasa Tysiąclecia, al. Jerozolimskie, Trasa Łazienkowska, al. Stanów Zjednoczonych, ul. Wiatraczna, a następnie tory kolejowe wzdłuż północnej obwodnicy kolejowej aż do al. Prymasa Tysiąclecia. Ulice graniczne będą znajdowały się poza strefą czystego transportu.

Podatnicy, seniorzy i niepełnosprawni

Ograniczony zostanie wjazd pojazdów z silnikiem benzynowym (w tym LPG) starszych niż 27 lat lub niespełniających normy Euro 2 (2,2 g/km CO, 0,5 g/km HC + NOx) oraz pojazdów z silnikiem diesla (w tym LPG) starszych niż 19 lat lub niespełniających normy Euro 4 (1 g/km CO, 0,1 g/km HC, 0,08 g/km NOx).

Od ograniczeń będą zwolnieni m.in. mieszkańcy stolicy rozliczający w niej podatki (przez pierwsze 3,5 roku), seniorzy i osoby z niepełnosprawnością (bezterminowo). Takie osoby, po złożeniu odpowiedniego wniosku, otrzymają specjalną nalepkę na szybę, która potwierdzi możliwość wjechania do strefy. Dokumenty w tej sprawie można składać w siedzibie Zarządu Dróg Miejskich i przez internet.

Kto nie podlega ograniczeniom?

Od wymogów przewidziano też dodatkowe wyjątki.

Wyłączenia ustawowe:

  • Służby (np. pogotowie, policja, straż pożarna, straż graniczna),
  • Pojazdy, którymi poruszają się osoby z niepełnosprawnością,
  • Inne (np. autobus szkolny oznaczony odpowiednią tabliczką).

    Wyłączenia gminne:
  • Pojazdy zabytkowe i historyczne,
  • Specjalne (np. pomoc drogowa, karawan pogrzebowy).

    Wyłączenia gminne okazjonalne:
  • Przypadki losowe, np. dojazd do szpitala, lekarza, miejsca zdawania matury (przepustka do wykorzystania przez 4 dni w roku).

Wymagania wobec samochodów będą zwiększane

Strefa Czystego Transportu to obszar, na który mogą wjeżdżać tylko pojazdy spełniające odpowiednie normy emisji spalin. W Warszawie obejmie ona obszar 37 km kw, czyli 7 proc. powierzchni miasta. Wymagania stawiane samochodom będą systematycznie zwiększane, począwszy od 2026 r. co dwa lata. Wprowadzenie strefy ma spowodować spadek ilości zanieczyszczeń powietrza i poprawić stan zdrowia mieszkańców.

Jak informowaliśmy wczoraj, Strefa Czystego Transportu ma obowiązywać również w Krakowie, ale radni zdecydowali o przesunięciu terminu jej wejścia w życie na 1 lipca 2025. Więcej na ten temat tutaj.