​Po raz 20. ekolodzy z Klubu Gaja zorganizują ogólnopolskie Święto Drzewa, którego celem jest zaangażowanie Polaków w sadzenie i ochronę drzew. Prezes Klubu Jacek Bożek podał w sobotę, że pod jego auspicjami w ciągu dwóch dekad posadzono już ponad 1 mln drzew.

REKLAMA

W tym roku świętujemy 20-lecie programu, który Klub Gaja rozpoczął, by angażować społeczeństwo do sadzenia drzew, ich ochrony oraz podejmowania działań dla środowiska i klimatu. Doroczne obchody Święta Drzewa - 10 października, na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń ekologicznych. Dzięki zaangażowaniu ponad 780 tys. uczestników posadzono ponad 1 mln drzew i krzewów, odkryto ponad 180 drzew ważnych dla społeczności w konkursie Drzewo Roku, zbudowano blisko 1,8 tys. budek dla ptaków, wiewiórek i zapylaczy, zebrano ponad 5,7 tys. ton makulatury - oznajmił prezes Jacek Bożek.

Jak podkreślił, "wielowymiarowość programu daje uczestnikom możliwości znalezienia miejsca dla własnej aktywności".

Sadzenie roślin, zbiórka makulatury, wykłady i konkursy, ochrona drzew przed wycinką, budowa schronień dla owadów i ptaków nie byłyby możliwe bez wsparcia i aktywności różnych wspólnot. Ludzie sprawili, że Święto Drzewa stało się radosnym przeżywaniem pracy dla przyrody i przyszłych pokoleń - wskazał.

W tym roku ogólnopolska inauguracja Święta Drzewa odbędzie się 10 października w Służewskim Domu Kultury w Warszawie.

Klub Gaja wspólnie z partnerami, ambasadorami programu - ludźmi kultury i sztuki oraz zaproszonymi gośćmi, posadzi dwa drzewa. (...) Wydarzenie uświetni spektakl "Natura ludzka" oraz wystawa "Sztuka dla Ziemi" Beaty Tarnawy z Klubu Gaja - powiedział Bożek.

Do akcji może przyłączyć się każdy

Jubileuszowe wydarzenia, połączone z sadzeniem drzew, będą się odbywać począwszy od najbliższej niedzieli do listopada m.in. na Dolnym Śląsku, w Bystrej i Bestwinie koło Bielska-Białej, a także w Sosnowcu, Katowicach i Warszawie.

Każdy może przyłączyć się do Święta Drzewa, posadzić drzewo czy krzew i dopisać je do licznika na stronie głównej - dodał Bożek.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. XX w. Aktywiści angażują się m.in. w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie. Promują postawy poszanowania przyrody i konieczności ochrony jej obiektów.