Ruszają konsultacje społeczne w sprawie strefy czystego transportu. Mieszkańcy osobiście będą mogli porozmawiać z urzędnikami i wyrazić swoje uwagi co do wprowadzanych w dzielnicach zmian.

REKLAMA

Stolica, wzorem innych polskich miast zamierza zmniejszyć ilość zanieczyszczeń emitowanych przez samochody wprowadzając zakaz wjazdu do centrum aut niespełniających norm Euro4 i Euro2.

Wola mieszkańców

Według ratusza 87 proc. mieszkańców i mieszkanek Warszawy chce, aby władze lokalne podejmowały działania, których celem jest ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, a 76 proc. chce powstania strefy czystego transportu. Wynika to z badań opinii przeprowadzonych w grudniu 2022 roku.

Utworzenie SCT w Warszawie to również odpowiedź na postulaty dotyczące poprawy jakości powietrza, zgłaszane przez mieszkańców i mieszkanki poprzez organizacje pozarządowe i ruchy społeczne, które zajmują się zdrowiem i jakością życia w mieście.

Wdrożenie SCT do 2026 roku to także obowiązek władz Warszawy, który wynika z realizacji Programu Ochrony Powietrza dla Województwa Mazowieckiego.

Czym jest Strefa Czystego Transportu?

Strefa czystego transportu to wydzielony, odpowiednio oznakowany obszar. Obejmuje drogi, po których mogą poruszać się wyłącznie pojazdy spełniające odpowiednie normy emisji spalin - tzw. normy Euro powiązane z datą produkcji pojazdu.

Zakazem objęte będą auta z silnikiem Diesla niespełniające normy Euro 4 – czyli starsze niż 19 lat oraz pojazdy benzynowe niespełniające normy Euro 2 - starsze niż 28 lat.

Strefę zwykle wprowadza się stopniowo, krok po kroku, według rozpisanego na kilka lat planu.

SCT w stolicy

Według projektu, który poddawany jest teraz konsultacjom społecznym, warszawska strefa czystego transportu obejmie większość Śródmieścia i fragmenty otaczających je dzielnic. Będzie wdrażana w pięciu etapach. Pierwszy etap mógłby nastąpić w 2024 roku. Później, konsekwentnie co dwa lata, zwiększałyby się wymagania dotyczące standardów emisji spalin dla aut poruszających się po strefie.

W trakcie konsultacji ratusz chce poznać opinie i uwagi do projektu uchwały o utworzeniu strefy czystego transportu w Warszawie.

Podczas spotkań z mieszkańcami urzędnicy będą rozmawiać o: obszarze planowanej strefy, harmonogramie jej wprowadzania, wymaganiach wobec pojazdów, które są zaproponowane w uchwale, praktycznych i technicznych rozwiązaniach wprowadzenia strefy oraz jej utrzymania i egzekwowania

Jak wziąć udział w konsultacjach?

Wszyscy zainteresowani tematem wprowadzenia w stolicy strefy czystego transportu mogą wziąć udział w konsultacjach społecznych. To również okazja do zadawania pytań i rozmowy na temat ewentualnych obaw i wątpliwości, które mogą towarzyszyć zapowiadanym w przepisach zmianom.

Terminy najbliższych spotkań to:

• 15 marca, godz. 16:00-20:00 – Miejsce Aktywności Lokalnej, ul. Grójecka 109

• 16 marca, godz. 16:00-20:00 – Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy alei Armii Ludowej 9 (wejście od podwórka)

• 29 marca, godz. 16:00-20:00 – Centrum Kreatywności Targowa, ul. Targowa 56

• 12 kwietnia, godz. 16:00-20:00 – Centrum Promocji Kultury Praga-Południe, ul. Podskarbińska 2