Ma twarz Mikołaja Kopernika, jest wysoki na 190 cm i waży 100 kg - tak wygląda robot humanoidalny, który został dziś udostępniony zwiedzającym w Centrum Nauki Kopernik. Robot ma wbudowany moduł językowy, który pozwala reagować na zadawane mu pytania.
Dziś obchodzimy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.
Robot o twarzy Kopernika porozumiewa się za pomocą najpopularniejszego obecnie modelu językowego - GPT3 (Generative Pre-trained Transformer).
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Robot przybył z Wielkiej Brytanii, z miejscowości Falmouth w Kornwalii, gdzie mieści się siedziba firmy Enginered Arts, tworzącej humanoidalne roboty społeczne. Stamtąd pochodzi również nasz słynny Robothespian i jego następcy z Teatru Robotycznego. Konstruktorzy i programiści z Enginered Arts budują roboty coraz bardziej "ludzkie".
W tej chwili nie istnieje jeszcze sztuczna inteligencja, która potrafiłaby zastąpić wszystkie funkcje ludzkiego mózgu jednocześnie. Aby robot mógł reagować na swoich rozmówców, rozumieć pytania i odpowiadać na nie, potrzebnych jest kilka programów.
Pierwszy z nich odpowiada za rozpoznawanie ludzkich twarzy oraz podążanie za nimi wzrokiem. Dzięki drugiemu Kopernik rozumie ludzką mowę, rozpoznaje język i zamienia usłyszane słowa na tekst. Kolejny program pozwala na interpretację tekstu oraz udzielenie odpowiedzi. Jest to tak zwana sztuczna inteligencja konwersacyjna. Osobna AI odpowiada za głos robota i stara się nadać mu jak najbardziej naturalne brzmienie oraz intonację. Ostatni program to moduł tzw. human behawior, zapewniający Kopernikowi możliwość poruszania się - wykonywania ruchów imitujących oddech, delikatnego poruszania głową, rękoma, ustami.
W wyniku synchronizacji wszystkich powyższych programów robot Mikołaj Kopernik do złudzenia przypomina człowieka. Od 19 lutego z robotem można spotkać się codziennie w Centrum Nauki Kopernik.