Prestiżowe wyróżnienie od Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Meditrans w Warszawie otrzymał dziennikarz RMF MAXX Przemek Mzyk.
Nagroda została przyznana za przyczynianie się do wzmacniania pozytywnego wizerunku zawodów medycznych oraz edukację społeczeństwa z zakresu systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.
To wyróżnienie dla całej redakcji RMF MAXX Warszawa, medal i dyplom motywują mnie do nowych wyzwań, dziękuję Ratownikom Medycznym Meditransu za ich ciężką pracę, którą niosą 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - mówił Przemek Mzyk.
Wręczenie nagród odbyło się podczas 125-lecia stołecznego pogotowia ratunkowego.
Stołeczne pogotowie powstało w roku 1897 z inicjatywy doktora Józefa Zawadzkiego, który pracował w takiej placówce w Wiedniu, gdzie poznawał jak zorganizowana jest taka instytucja.
Początkowo Pogotowie Ratunkowe, które początkowo nosiło nazwę "Towarzystwo Pomocy Doraźnej", utrzymywało się ze składek społecznych, dobrowolnych datków, opłat ubezpieczalni społecznej za transport chorych i pomoc w domu osobom niesprawnym i obłożnie chorym oraz z dotacji miejskich - mówił dyrektor Meditransu dr Karol Bielski.
Do 1909 roku w warszawskim pogotowiu używano wyłącznie trakcji konnej. Każda interwencja wraz z powrotem do bazy trwała średnio około półtorej godziny, a więc zdecydowanie za długo, bo autem w tym czasie można było obsłużyć aż 3 wezwania.
Rok później doszło do pierwszej, technicznej rewolucji. Do wypadków wyjeżdżały wyłącznie samochody, a konie były używane wyłącznie do przewozu chorych - dodał dr Bielski.