Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KSP wspólnie z przedstawicielami miasta, strażą graniczną i Inspekcją Transportu Drogowego skontrolowali przewoźników, także tych z aplikacji. Rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak przekazał, że wśród skontrolowanych czterech kierujących nie posiadało prawa jazdy, a dwóch kierowało pod wpływem narkotyków - podaje portal warszawa.naszemiasto.pl.
Jak podaje rzecznik, tylko w tym roku policja zatrzymała w ramach tego typu działań aż 56 fałszywych praw jazdy.
Dodatkowo 50 osób nie miało uprawnień do kierowania. Nałożono również 125 kar administracyjnych dla przewoźników na aplikacje - wyjaśnia nadkomisarz Marczak
Policjanci wystawili także ponad 300 mandatów karnych i odholowali ponad 50 pojazdów. - Spośród skontrolowanych kierowców, aż 18 przebywało na terenie kraju nielegalnie, więc zostali deportowani - wyjaśnił Marczak.
Przed nami weekend, czas relaksu. Na co zwrci uwag podpowiadaj policjantki Oddziau Prewencji Policji w Warszawie @Policja_KSP . Te proste zasady maj wpyw na nasze bezpieczestwo przy korzystaniu z przewozw na aplikacji. Zachcamy do skorzystania z kodu QR. pic.twitter.com/EFypVxUkzm
Policja_KSPNovember 24, 2022
Z danych policji wynika, że zaledwie od początku tego roku do połowy listopada stołeczni funkcjonariusze odnotowali 22 zdarzenia, w których w przewozach na aplikację zostały wykorzystane kobiety.
Dla porównania w roku ubiegłym w analogicznym okresie takich zdarzeń było 8. Dane te ukazują jedynie sytuacje zgłoszone i zakwalifikowane jako czyny stwierdzone, w rzeczywistości o wielu tych przestępstwach organy ścigania mogły nie zostać powiadomione.
Niepokojące dane skłoniły stołeczną policję do zorganizowania kampanii społecznej dotyczącej reagowania na niebezpieczne sytuacje w przewozach taksówkami. Służby rozpoczęły kampanię społeczną pod hasłem "Świadomość".
Istotnym jej elementem akcji jest film, który został stworzony na potrzeby kampanii, w którym wystąpiły policjantki służące w Oddziale Prewencji Policji w Warszawie. Każda funkcjonariuszka wskazuje na co należy zwrócić uwagę przy korzystaniu z przewozów "na aplikację":
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
- pamiętaj, by sprawdzić, czy pojazd posiada właściwe oznakowanie,
- zanim wsiądziesz, upewnij się, że to samochód wskazany w aplikacji,
- nie zapomnij sprawdzić, czy kierowca jest tym samym co wskazany w aplikacji ,
- warto udostępnić trasę przejazdu osobie zaufanej,
- nie bój się poprosić o zmniejszenie temperatury, ta może wywołać u ciebie senność, możesz też sama uchylić szybę,
- nie masz obowiązku odpowiadać na pytania kierowcy, przez cały czas możesz prowadzić rozmowę telefoniczną ze znajomą,
- pamiętaj, że na każdym etapie możesz zrezygnować z usługi przewozu,
- w razie zagrożenia, nie zastanawiaj się, zatelefonuj pod nr alarmowy 112.