"Tylko w piątek Warszawa udzieliła pomocy niemal 6,5 tysiącom uchodźców z Ukrainy, a w miejscach pobytowych, tylko w jeden dzień, w piątek udzieliliśmy pomocy kolejnym 670 osobom" - poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Warszawiacy zaoferowali już około 4 tys. miejsc w swoich domach" - dodał.
Najnowsze informacje o pomocy uchodźcom z Ukrainy Rafał Trzaskowski przekazał na konferencji prasowej zorganizowanej przed budynkiem Mars na ulicy Wołoskiej 7 w Warszawie.
Jeżeli chodzi o te miejsca pobytowe, które tworzymy - oczywiście bywa tak, że nasi goście spędzają tam tylko jedną, albo dwie noce i jadą dalej - natomiast mieliśmy ich ponad dwa tysiące tylko i wyłącznie w dniu wczorajszym razem z tymi osobami, które wczoraj do Warszawy przybyły i potrzebowały noclegu - powiedział prezydent Warszawy.
Poinformował też, że mieszkańcy Warszawy zaoferowali już ok. 4 tys. miejsc w swoich domach. I w niemal 200 z nich są już rodziny z Ukrainy - zaznaczył Trzaskowski. Zwrócił uwagę, że wszystkie te mieszkania są weryfikowane. Dlatego, że musimy mieć pewność, że to jest oferta nie tylko na jeden, czy dwa dni - powiedział prezydent stolicy. Dziękował też wszystkim warszawiankom i warszawiakom za to olbrzymie zaangażowanie.
Trzaskowski przekazał, że we wszystkich osiemnastu dzielnicach Warszawy działają punkty informacyjne dla uchodźców, a także punkty zbiórkowe, w których gromadzone są artykuły higieniczne i żywność. Prosimy też wsłuchiwać się w nasze komunikaty, bo my dokładnie informujemy o tym, co jest potrzebne. W każdej dzielnicy w Warszawie można się włączyć w pomoc dla Ukrainy - podkreślił prezydent Warszawy.
Trzaskowski powiedział też, że do miejskich szkół przyjmowane są dzieci i młodzież z Ukrainy. Już około 200 uczniów i przedszkolaków dołączyło do naszych placówek - poinformował.
Zwrócił uwagę, że jeśli chodzi o szkoły to potrzebny jest system. Rozmawialiśmy o tym z rządem. Dlatego, że są potrzebne jasne uwarunkowania ustawowe do tego, żebyśmy mogli przyjmować więcej dzieci do naszych szkół i przedszkoli - powiedział.
Prezydent Warszawy zaznaczył też, że polskie samorządy działają solidarnie. My jesteśmy w kontakcie ze wszystkimi samorządowcami, zarówno w ruchu samorządowym, jak również w korporacjach samorządowych i wiele miast w całej Polsce przyjmuje uchodźców również z Warszawy. Za co też należą się olbrzymie podziękowania - podkreślił Trzaskowski. Tylko wczoraj dwa autokary pojechały do Gdańska, dwa do Białegostoku, jeden do Pucka - dodał.
Trzaskowski dziękował także burmistrzowi i pracownikom dzielnicy Mokotów.
Dlatego, że ten punkt jest wzorcowy, bardzo dobrze przygotowany. I też to miejsce, w którym się dziś spotykamy nie jest przypadkowe. Dlatego, że obecnie znajduje się tutaj aż 330 gości z Ukrainy, w tym jednym miejscu - powiedział prezydent stolicy. Dodał, że docelowo w tym miejscu będzie mogło schronienie znaleźć 400 osób.
Straż Graniczna poinformowała w sobotę, że od początku ataku Rosji na Ukrainę do Polski przybyło ponad 787,3 tys. uchodźców.
#PomagamyOd 24.02 z Ukrainy do Polski przyjechao 787,3 tys. osb. Wczoraj tj.04.03 #funkcjonariuszeSG odprawili rekordowe 106,4 tys. podrnych z Ukrainy!Dzisiaj do godz.07.00 - 33,7 tys. To o 34% wicej ni wczoraj.#SolidarnizUkrain #NadbuaskiOSG #BieszczadzkiOSG pic.twitter.com/tZwEstpxDw
Straz_GranicznaMarch 5, 2022
Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, większość osób, które przybywają do Polski, to obywatele Ukrainy. Wśród uciekających przed wojną są też Polacy, a także obywatele Uzbekistanu, Białorusi, Indii, Nigerii, Algierii, Maroka, Afganistanu, Pakistanu, USA czy Rosji.
Sobota to dziesiąty dzień inwazji rosyjskiej na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego.