Z soboty na niedzielę odbędą się obowiązkowe ćwiczenia służb w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy, w ciągu drogi ekspresowej S2. Oznacza to utrudnienia dla kierowców, ale na szczęście ich szczyt przypadnie na późne godziny nocne.

REKLAMA

Będzie to symulacja wypadku masowego - zapowiedział na piątkowej konferencji prasowej minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Ćwiczenia mają na celu doskonalenie procedur w koordynacji. Wezmą w nich udział pracownicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, stołecznej policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, lotniczego pogotowia ratunkowego i wszelkiego rodzaju innych służb, które biorą udział przy tego typu zdarzeniach.

W pełnej skali jest to pierwsze tego typu ćwiczenie od początku uruchomienia tunelu, który został oddany do użytkowania w grudniu 2021 roku - poinformował Klimczak.

Dokładny plan utrudnień

Precyzyjny plan ćwiczeń przedstawił dyrektor oddziału GDDKiA w Warszawie Jarosław Wąsowski. O godz. 20.00 rozpoczną się przygotowania. Do godziny 22.00 będą wprowadzane zmiany w organizacji ruchu.

"Będziemy zawężać pasy ruchu w obu kierunkach, w każdej nawie będzie dostępny jeden pas ruchu. Następnie od godziny 22.00 do 24.00 przełożymy ruch w obu kierunkowy do jednej nawy tunelu - będzie to nawa w kierunku wschodnim, w kierunku Mińska Mazowieckiego. Od godziny 24.00 do godziny 4.00 rano będzie już właściwe ćwiczenie. Tunel będzie w tym czasie zamknięty. Od godziny 4.00 rano będziemy już przywracać ruch" - poinformował.

Trzaskowski: Współpracujemy z rządem, żeby wzmacniać bezpieczeństwo w bardzo wielu aspektach

Test tego, co dzieje się w tunelu, idealnie wpisuje się w naszą strategię. Razem współpracujemy z rządem, żeby wzmacniać bezpieczeństwo w bardzo wielu aspektach - zaznaczył prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski nawiązał również do minionego tygodnia bezpieczeństwa. Przypomniał, że "w ramach programu ‘Warszawa Chroni’ przeprowadziliśmy Tydzień Bezpieczeństwa, testowaliśmy sygnały alarmowe". Na tej podstawie pokażemy i przygotujemy mapę tego, jak działają sygnały alarmowe w Warszawie po to, żeby sygnał wzmocnić - zapowiedział.

Prezydent miasta zapowiedział też, że złoży wniosek do MSWiA o zbudowanie Centralnego Modułowego Systemu Ostrzegania i Alarmowania - tak, żeby mógł być dostępny do każdego szczebla zarządzania kryzysowego.

Trzaskowski poinformował również, że rozmawiał z ministrem Klimczakiem o kwestii związanej z radarami. Obecnie jest tworzona specjalna grupa robocza, która ma wypracować odpowiednie rozwiązania w tej sprawie. Prezydent Warszawy zapowiedział, że grupa ma zebrać się jeszcze w tym miesiącu.