Olefin III - to największa inwestycja petrochemiczna w Europie od 20 lat. Powstaje w na terenie rafinerii w Płocku. Wybudowano specjalne miasteczko dla pracowników zza granicy, którzy mają rozbudowywać kompleks Olefin - za rok na placu budowy może być nawet 6 tys. osób. Chwilę temu na terenie kompleksu postawiono też spektakularną, niemal stumetrową więżę absorpcyjną - mamy film z tej operacji. "Ta inwestycja pozwoli przedłużyć żywotność Płocka, gwarantuje przyszłość rafinerii" - mówi w RMF FM prezes Orlenu Daniel Obajtek.
To jest największa inwestycja petrochemiczna w Europie, liczona w miliardach - mówi szef państwowego koncernu. Kompleks Olefin III, o powierzchni 140 boisk do piłki nożnej, ma być gotowy w 2025 roku. Produkowane będą tu produkty petrochemiczne, z których później wytwarza się tworzywa sztuczne, środki czystości, artykuły medyczne, a także wykorzystuje się je w produkcji odzieżowej. Jest to kluczowy projekt w ramach Programu Rozwoju Petrochemii PKN Orlen, który ma przyczynić się do wzrostu zysku operacyjnego EBITDA spółki o miliard złotych rocznie, a dodatkowo zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 30 proc.
Ta inwestycja pozwoli przedłużyć żywotność Płocka - mówi Daniel Obajtek. Kiedyś ten przemysł będzie się zmieniał, część ropy już nie pójdzie na tradycyjne paliwa, tylko będzie przesuwana na przerób petrochemicznych. I to jest właśnie ta inwestycja, która gwarantuje przyszłość rafinerii, gwarantuje przyszłość Płocku. Jest to jedna z najnowocześniejszych inwestycji w Europie.
Zyskają również płocczanie, bo projekt ma stworzyć ok. 380 nowych miejsc pracy. Wartość inwestycji szacowana jest na 13,5 mld zł.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Najwyższym elementem kompleksu będzie kolumna absorpcyjna. Ma 94,2 m wysokości, 8 metrów szerokości i niedawno stanęła na terenie rafinerii. By ją posadowić trzeba ściągnąć do Polski specjalny żuraw o udźwigu 2000 ton. Sama kolumna absorpcyjna została wyprodukowana w Hiszpanii, drogą morską trafiła do Portu Gdańskiego, gdzie ją przeładowano na barki, dzięki którym przypłynęła Wisłą do Płocka.