"Zbieramy Budujemy Pamiętamy" - to nazwa nowej wystawy czasowej otwartej na placu Grzybowskim w Warszawie, została ona zorganizowana przez Muzeum Getta Warszawskiego. Wystawa jest wydarzeniem zapowiadającym otwarcie ekspozycji stałej w powstającym Muzeum. Obiekt ma być dostępny dla zwiedzających w 2026 roku.

REKLAMA

Budowę Muzeum Getta Warszawskiego rozpoczęto 11 października 2023 roku. "Otwarcie Muzeum zaplanowano na III kwartał 2026 roku" - czytamy na stronie internetowej placówki.

O wystawie

Nowa wystawa czasowa pt. "Zbieramy Budujemy Pamiętamy" to swoiste preludium do tego, co czeka nas w Muzeum Getta Warszawskiego już za dwa lata.

Ta wystawa prezentuje to, co będzie już niedługo na wystawie stałem Muzeum Getta Warszawskiego. Pokazane są tu zdjęcia z naszej kolekcji, które pokazują przede wszystkim historię Żydów w getcie, a także w samej Warszawie - mówi Katarzyna Person, zastępczynią dyrektora powstającego Muzeum.

Ekspozycja plenerowa na placu Grzybowskim imituje fragment muru warszawskiego getta. Na jego tle umieszczono fotografie archiwalne i teksty, które nawiązują do dziewięciu galerii tematycznych - znajdą się one w nowym muzeum w Warszawie. Autorami tekstów są Zofia Gałązka i prof. Konrad Zieliński. Konsultantem naukowym wystawy był prof. Daniel Blatman.

To będzie muzeum, które będzie opowiadała o tym, jak skomplikowane były losy żydowskich mieszkańców stolicy. Naszym celem jest opisanie tej historii przez losy ofiar i ich słowami. Skupiamy się na II wojnie światowej, ale pokazujemy też okres przedwojenny, aby pokazać jak bardzo Żydzi byli zróżnicowaną grupą społeczną - dodaje Katarzyna Person. W Muzeum Getta Warszawskiego będziemy mogli poznać historię polskich Żydów od połowy XIX wieku aż do zakończenia II wojny światowej.

Lokalizacja siedziby

Na siedzibę instytucji wybrano zabytkowy kompleks dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów, pomiędzy ulicami Sienną i Śliską w centrum stolicy.

W zbiorach Muzeum znajduje się niemal 20 tysięcy przedmiotów - m.in. tych z życia codziennego, a także judaiki, militaria, dokumenty, druki ulotne, kartki pocztowe, fotografie, znaleziska archeologiczne i inne publikacje.

Wystawa stała zostanie wzbogacona o kolekcję dzieł sztuki, które ukazują nowoczesne refleksje na temat historii Żydów i Zagłady. Przygotowanie wystawy zostało sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.