Pogrzeb Emiliana Kamińskiego odbędzie się 4 stycznia. Aktor, reżyser i twórca Teatru Kamienica zmarł w poniedziałek. Miał 70 lat.
Szczegóły dotyczące pogrzebu Emiliana Kamińskiego przekazał Teatr Kamienica.
"Uroczystości pogrzebowe odbędą się 4 stycznia 2023 (środa). Msza święta żałobna zostanie odprawiona o godz. 13:00 w kościele p. w. Św. Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej 14. Po mszy nastąpi odprowadzenie na Cmentarz Powązkowski Wojskowy - Aleja Zasłużonych" - napisano w komunikacie. Zaapelowano też, by nie przynosić na pogrzeb kwiatów, ale wesprzeć Hospicjum Domowe Empatia Otwockiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej - nr konta 93 1020 1127 0000 1502 0008 6355.
Emilian Kamiński zmarł 26 grudnia w swoim domu w Józefowie. Miał 70 lat.
Emilian Kamiński był absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył z wyróżnieniem w 1975 roku. Na scenie zadebiutował rolą Pawła w "Pierwszym dniu wolności" w reżyserii Tadeusza Łomnickiego w Teatrze na Woli.
W kolejnych latach Emilian Kamiński trafił pod skrzydła Adama Hanuszkiewicza, ówczesnego dyrektora Teatru Narodowego, gdzie zagrał w wielu spektaklach, często będących inscenizacją klasyki, w tym w sztukach Fredry, Słowackiego, Mickiewicza, Kochanowskiego, Dostojewskiego, Moliera, Boccaccia oraz Moniuszki.
Od 1983 roku na 13 lat Kamiński związał się z warszawskim Teatrem Ateneum, gdzie m.in. zadebiutował jako reżyser spektaklem "Słodkie miasto" Stephena Poliakoffa, był pomysłodawcą oraz współreżyserem (wraz z Wojciechem Młynarskim) słynnego spektaklu "Brel" według piosenek Jacquesa Brela. Występował także gościnnie w warszawskich teatrach: Komedia, Rozmaitości, Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, Muzycznym Roma, Studio Buffo. W 1997 roku powrócił do Teatru Narodowego.
W stanie wojennym Kamiński był jednym z współtwórców oraz wykonawców Teatru Domowego. To był teatr nielegalny, to był teatr, za który ścigali nas; tam groziło kilka lat więzienia, i to politycznego, także wszystko nie było takie proste - wspominał Kamiński w rozmowie z PAP. Dodał, że aktorzy musieli być bardzo ostrożni i stąd spektakle nie były rejestrowane, ani fotografowane.
Dorobek filmowy Emiliana Kamińskiego to kilkadziesiąt ról znanych z dużego ekranu i z telewizji. Olbrzymią popularność przyniosła mu rola malarza Jerzego w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego "Szaleństwa Panny Ewy" (1985). Dużą sympatię publiczności przyniosła mu rola Bociana w komediach Jacka Bromskiego "U Pana Boga w ogródku" i "U Pana Boga za miedzą".
Emilian Kamiński był też aktorem dubbingowym. Użyczył swojego głosu m.in. Pumbie - guźcowi z filmu "Król Lew" czy tytułowemu bohaterowi animowanej serii "Kot Tip Top".
Emilian Kamiński był twórcą warszawskiego Teatru Kamienica. Jest to teatr, który prowadzi moja fundacja. Teatr niezależny, teatr, który musi się starać o widza. Czyli, ja muszę bardzo dbać o repertuar, bardzo dbać o stosunek do widza, o to, żebym przeżył, drodzy państwo. Jeżeli mówimy o biznesie, to utrzymanie tego teatru to jest 300 tysięcy miesięcznie. Nie ma żartów, prawda? - mówił w 2019 r. w Porannej rozmowie w RMF FM. Istnieją teatry prywatne, gdzie stoi taki człowiek, który chce koniecznie coś dla kultury polskiej zrobić. I moja "Kamienica" jest taka. Ja po prostu chcę pracować dla kultury i gdyby państwo bardziej mi pomogło, byłbym zadowolony - podkreślał.