Po 27 latach Janina Ochojska przestała być prezeską Polskiej Akcji Humanitarnej. Stanowisko objął Maciej Bagiński, który podkreślił, że Ochojska to symbol humanitaryzmu i zaangażowania wszędzie tam, gdzie ludziom dzieje się krzywda.

REKLAMA

Dotarła do ponad 16 mln osób

To dla mnie wielki zaszczyt i nie mniejsza odpowiedzialność za dalszy rozwój PAH, która przez trzy dekady dotarła z pomocą do ponad 16,5 mln osób w 52 krajach świata. Skala działań fundacji jest imponująca, to obecnie największa polska organizacja realizująca pomoc humanitarna, zatrudniająca setki osób na całym świecie - powiedział Maciej Bagiński, obecny prezes PAH.

Przez ostatnie pięć lat, podczas których Janina Ochojska zawiesiła aktywność w fundacji na rzecz pracy w Parlamencie Europejskim, organizacją kierował czteroosobowy zarząd, który skupiał się na rozwoju strategicznych projektów humanitarnych, zwłaszcza tych związanych z pomocą ofiarom wojny w Ukrainie.

Czas na zmiany

Polska Akcja Humanitarna w tym czasie nie tylko wyrosła i dojrzała, ale też doskonale radziła sobie beze mnie. Cieszy mnie, że realizuje działania na nieprawdopodobną skalę i ma coraz ambitniejsze plany. Przyszedł czas na zmiany. Pozostaję w radzie fundacji, a ona sama zawsze będzie bliska memu sercu, jednak teraz chcę poświęcić maksimum czasu i energii mojemu nowemu projektowi - przekazała Janina Ochojska.

Fundacja zaznacza, że wartości PAH pozostają niezmienne i nadal będzie ona rozwijała skalę i stabilność zaangażowania, aby pomagać ludziom tam, gdzie jest to konieczne.

Zaczęło się od Sarajewa

Janina Ochojska urodziła się 12 marca 1955 roku w Toruniu. Studiowała astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Od szóstego miesiąca życia cierpi na chorobę Heinego-Medina (nagminne porażenie dziecięce). W 1984 wyjechała na operację do Francji, gdzie zetknęła się z ideą pomocy humanitarnej. Jako wolontariuszka działała dla organizacji społecznej EquiLibre, wyszukując kontakty i koordynując pomoc dla Polski.

Działalność Ochojskiej została doceniona m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Honorową Bene Merito, Legią Honorową Francji i Orderem Ecce Homo.

Polska Akcja Humanitarna działa od grudnia 1992 roku, początkowo jako polski oddział francuskiej Fundacji EquiLibre (od grudnia 1994 pod obecną nazwą). W 1992 roku Janina Ochojska zaczęła organizować konwoje z darami dla mieszkańców Sarajewa. Dziś PAH skupia się przede wszystkim na niesieniu długofalowej pomocy w różnych częściach świata.