W sobotę Wisła w Warszawie wyrównała rekord najniższego zanotowanego stanu wody. 26 cm - tyle pokazały urządzenia pomiarowe na stacji "Warszawa Bulwary". Z kolei w niedzielę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaalarmował, że poziom wody spadł jeszcze o 1 cm. "25 cm - to nowy rekord dla stolicy. Jest gorzej niż w 2015 roku, a woda nadal opada!" - podało IMGW.
Niechlubny rekord został ustanowiony w 2015 roku (pod koniec sierpnia i na początku września).
Ostatnie dni, a nawet tygodnie - pełne wysokich temperatur i ubogie w opady, pozwalały przypuszczać, że Wisła na wysokości warszawskich bulwarów wróci do wyniku w okolicach 20-kilku centymetrów.
Stacja Warszawa-Bulwary, rzeka WisaRekordowo niski stan wody z 2015 roku (26 cm) zosta wanie wyrwnany. W zwizku z brakiem opadw i wysok temperatur, naley spodziewa si dalszych spadkw stanu wody, nawet do ok. 24 cm.https://t.co/X2aDusJIqf#Wisa #susza pic.twitter.com/UNMMQ83b2f
IMGWmeteoSeptember 7, 2024
Jeszcze w sobotę o godz. 16:50 urządzenia pomiarowe wskazywały, że stan wody wynosi 27 cm. Dziesięć minut później było już 26 cm.
Najwyższy stan wody w tym miejscu zanotowano 31 lipca 1960 r. - 773 cm.
W piątek nad warszawską Wisłą był reporter RMF FM Michał Dobrołowicz, który spotkał się tam z hydrologiem IMGW Grzegorzem Walijewskim.
Ekspert wskazywał, że stan wody w tym miejscu może osiągnąć w najbliższym czasie nawet 22 cm.
Co więcej, Wisła w Warszawie to nie jedyne miejsce w Polsce, które zmierza ku niechlubnemu wynikowi. Jak wyjaśniał Walijewski, w tym momencie w 20 z 600 stacji, głównie w Małopolsce i na Podkarpaciu, zanotowano rekordowo niskie poziomy wód.
Według prognoz negatywny trend może odwrócić się dopiero za tydzień. Mogą pomóc w tym opady deszczu zapowiadane na wtorek i środę.
Pamiętajmy, że to, co dzieje się w środkowym biegu Wisły, jest uzależnione od tego, co się dzieje w biegu górnym - przypomina ekspert z IMGW, wskazując, że stan wody w Warszawie zwiększy się po ok. 5-7 dniach od wezbrania na południu Polski.
Hydrolog tłumaczył także, dlaczego niski stan wody nie oznacza, że rzekę można przejść "suchą stopą".
Jak poinformował w niedzielę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej stan wody na warszawskiej stacji hydrologicznej Bulwary Wiślane wyniósł 25 cm. "Jest gorzej niż w 2015 r., a woda nadal opada!" - napisał Instytut na platformie X.
WARSZAWA - BULWARY Rano stan wody na tej automatycznej stacji hydrologicznej #IMGW wynis 25 cmTo nowy rekord dla stolicy, najniszego stanu wody w Wile. Jest gorzej ni w 2015 r., a woda nadal opada!Szczegy i prognozy w serwisie hydro: https://t.co/t2JfB2EOFa pic.twitter.com/kdjLYqA02b
IMGWmeteoSeptember 8, 2024
To "rekord rekordów" najniższego stanu wody w Wiśle dla stolicy.
Według prognoz hydrologicznych Instytutu, w najbliższy czwartek stan Wisły na warszawskich bulwarach osiągnie zaledwie 20 cm. Rekordowo niski stan wody zarejestrowano także na stacji Nadwilanówka. W niedzielę rano poziom wody w Wiśle wyniósł tam 59 cm. Oznacza to, że rekord z 2022 r. został pobity o 9 cm. Według prognoz IMGW, pod koniec przyszłego tygodnia woda opadnie tam do 53 cm. Aktualne pozostają wydane przez IMGW w końcu czerwca liczne ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną przede wszystkim we wschodniej części Polski.