Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pracownicę jednego ze stołecznych banków. Ma to związek z wyłudzeniem przez zorganizowaną grupę przestępczą ze Skarbu Państwa 24 milionów złotych.
O sprawie poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Zajmowali się nią funkcjonariusze warszawskiej delegatury CBA wspólnie z Krajową Administracją Skarbową. Nadzór nad śledztwem sprawuje Wydział do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
CBA podało, że 14 marca została zatrzymana kobieta zatrudniona w jednym z warszawskich banków.
"Z ustaleń postępowania przygotowawczego wynika, że kobieta ułatwiała wprowadzanie do systemu bankowego gotówki pochodzącej z przestępstw skarbowych. Przestępstwo polegało na wpłatach gotówkowych w różnych walutach na rachunki bankowe" - poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Zatrzymania dokonano na terenie Warszawy. Kobieta usłyszała zarzuty. Prokurator zastosował wobec niej dozór policji, zakaz opuszczania kraju oraz "zakaz kontaktowania się z określonymi osobami".
CBA przekazało, że zorganizowana grupa przestępcza działała w latach 2018-2022. Zajmowała się ona "wytwarzaniem i wykorzystywaniem nierzetelnych faktur VAT do rozliczeń należności publicznoprawnych".
"Na podstawie tych dokumentów składano nierzetelne deklaracje podatkowe i pomniejszano w ten sposób faktyczne należności podatkowe. Przestępstw podatkowych dopuszczały się głównie podmioty powiązane z osobami pochodzenia południowo-azjatyckiego" - podało Biuro.
W wyniku działalności przestępczej grupy Skarb Państwa poniósł straty szacowane na 24 miliony złotych.
Jak przekazało Centralne Biuro Antykorupcyjne, w tej sprawie łącznie jest 10 podejrzanych, którym prokurator przedstawił 32 zarzuty.
"Założyciel zorganizowanej grupy przestępczej, wytwarzającej i posługującej się nierzetelnymi fakturami przebywa obecnie w areszcie śledczym" - przekazało CBA.
Sprawa jest rozwojowa.