Jest śledztwo w sprawie możliwego nadużycia władzy i działania w ten sposób na szkodę interesu publicznego przez byłego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosława Wielgosia - dowiedział się reporter RMF FM. Postępowanie wszczęła stołeczna prokuratura.
Rzeczniczka warszawskiej Prokuratury Okręgowej Aleksandra Skrzyniarz potwierdza, że w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Ochota prowadzone jest postępowanie. Śledztwo zostało wszczęte 8 lutego 2023 roku na skutek zawiadomienia Rektora WUM. "Postępowanie znajduje się aktualnie na etapie gromadzenia materiału dowodowego" - brzmi fragment odpowiedzi, jaką nasz dziennikarz otrzymał w e-mailu.
Wątpliwości dotyczą tego, dlaczego działające przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, wyposażone w nowoczesny sprzęt, Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka w 2017 roku przestało mieć kontrakt z NFZ na wykonywanie badań prenatalnych.
Były to czasy, gdy rektorem uczelni był prof. Mirosław Wielgoś, obecny krajowy konsultant w dziedzinie perinatologii, czyli do spraw opieki nad płodem i niemowlęciem. Wielgoś wielokrotnie wskazywał, jak ważne są takie badania, by wcześnie wykrywać np. zespół Downa. W tym czasie kontrakt zaczęła realizować prywatna klinika współzałożona przez prof. Wielgosia.
W grudniu ubiegłego roku pismo do Najwyższej Izby Kontroli z prośbą o sprawdzenie tej sprawy złożyła anonimowo grupa pracowników Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Autorzy pisma do NIK zwracają uwagę, że w latach 2013-2017 roku prof. Wielgoś pełnił funkcję prezesa utworzonej przez Warszawski Uniwersytet Medyczny spółki Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka (UCZKiN), która miała realizować funkcję Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM. Jej szefem od 2010 roku był właśnie prof. Wielgoś.
"Gdy Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył w 2017 roku na program badań prenatalnych znaczące środki UCZKiN WUM zaprzestało realizacji tego programu - natomiast zaczęła realizować go spółka Wielgoś and Partners" - czytamy w piśmie skierowanym do Najwyższej Izby Kontroli.
Autorzy wniosku piszą o wątpliwościach, czy prof. Mirosław Wielgoś odchodząc z zarządu UCZKiN WUM w 2017 roku przekazał nowemu zarządowi informacje o możliwościach finansowania badań prenatalnych, którego refinansowanie minister zdrowia przekazał NFZ, czy zachował takie informacje dla siebie.
Z informacji, jakie dziennikarz RMF FM jeszcze w grudniu uzyskał w Ministerstwie Zdrowia, wynika, że Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie podpisało z NFZ umowy na realizację programu badań prenatalnych. Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego realizowało natomiast program badań prenatalnych w ramach umowy wieloletniej do 30 czerwca 2017 r. Na postępowanie konkursowe ogłoszone w 2017 r. oraz postępowanie uzupełniające ogłoszone w 2022 r. nie wpłynęła od UCZKiN żadna oferta.
"Świadczenia dla kobiet w ciąży, w tym m.in. świadczenia profilaktyczne i działania w zakresie promocji zdrowia oraz badań diagnostycznych i konsultacji medycznych, placówka realizuje w ramach umowy sieciowej, w zakresie położnictwa i ginekologii (AOS i LSZ)" - tak resort zdrowia odpowiada na pytania naszego dziennikarza.