Bardzo często ludzie wzbraniają się przed wizytą u psychologa. Przekonani są, że ich problemy wcale nie są tak duże, w końcu „inni mają gorzej” lub też po prostu wstydzą się takiej wizyty. Przez długie lata problemy ze zdrowiem psychicznym były stygmatyzowane, a problemy z emocjami zbywane i lekceważone. To duży błąd. Na szczęście trend ten powoli, ale skutecznie się odmienia. Coraz więcej osób korzysta z usług psychologów. Jeśli więc i Ty się nad tym zastanawiasz, dowiedz się, kim jest psycholog i kiedy warto się do niego zgłosić!

Kim jest psycholog?

Psycholog to specjalista, który ukończył jednolite studia na kierunku psychologia - kierunek ten nadal pozostaje jednolity i trwa pięć lat, nie podlega systemowi bolońskiemu. Pojawiają się studia trzyletnie licencjackie z psychologii na różnych prywatnych uczelniach, ale nie dają one uprawnień do rozpoczęcia praktyki jako psycholog.

Psycholog nie jest lekarzem, nie może przepisywać lekarstw czy decydować o hospitalizacji. Nie jest też psychoterapeutą, choć może nim zostać, jeśli podejmie po studiach dalszą naukę w tym kierunku. Psycholog jest jednak zawodem zaufania publicznego, co oznacza, że jest zawodem regulowanym, a psychologowie muszą stosować się do określonych wytycznych.

Bardzo ważna jest tutaj informacja, że psycholog postępuje w sposób etyczny i obowiązuje go tajemnica zawodowa, a więc wszystko to, co powiesz w jego gabinecie, będzie całkowicie bezpieczne i nie trafi do cudzych uszu.

Psycholog może pomagać w ramach interwencji kryzysowej lub też udzielać porad, przeprowadzać testy i wspomagać pacjenta w walce o odzyskanie kontroli nad życiem. Może też wystawiać zaświadczenia, a jeśli uzna, że sytuacja tego wymaga, kierować do psychoterapeuty lub lekarza psychiatry.

Kiedy warto iść do psychologa?

Psycholog to specjalista, który może pomóc w kryzysie psychicznym, ale też osoba, która może Ci pomóc odzyskać spokój ducha. Nie zawsze problemy, które prowadzą Cię do gabinetu psychologa muszą być wielkie. Czasami wystarczy po prostu chęć poprawy swojego życia i lepszego zrozumienia swoich emocji, czy sytuacji, w której się na danym etapie życia znajdujesz. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zajrzyj tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/psycholog-warszawa/.

Jakie są najczęstsze przyczyny szukania wsparcia psychologicznego?

Stres

Stres to nieodłączny towarzysz ludzkiego życia. Nie da się go całkiem uniknąć. Jednak ekspozycja na chroniczny lub bardzo silny stres może bardzo negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu. Stres kumuluje się w organizmie i powoduje rozmaite problemy - możesz stać się bardziej drażliwy, impulsywny i wybuchowy, ale też bardziej zmęczony, niechętny do działania, przemęczony. Możesz też cierpieć na problemy ze snem - bezsenność i koszmary nocne, a także na rozmaite bóle, które nie mają medycznego wytłumaczenia. Ból głowy, ból brzucha, bóle mięśni - to bardzo powszechne objawy nadmiernego stresu.

Psycholog może pomóc Ci walczyć ze stresem. Może pomóc Ci zrozumieć skąd bierze się stres i nauczyć, w jaki sposób sprawnie sobie z nim radzić tak, by nie był aż tak dużym obciążeniem dla Twojego organizmu.

Zmiany w życiu

Rozwód, śmierć w rodzinie, utrata pracy, klęska żywiołowa, konieczność przeprowadzki i całkowitego odmienienia swojego życia, emerytura, choroba, ślub czy zajście w ciążę - wszystko to bardzo duże wydarzenia w życiu człowieka. Nie wszystkie są negatywne, jednak wszystkie są bardzo trudne, bo nagle zmienia się całe życie.

W tym przypadku również może pomóc psycholog. Dzięki jego wsparciu możesz zrozumieć, że zmiany to nieodłączna część życia i podjąć próby przystosowania się. Jeśli będziesz mieć wtedy wsparcie, ten proces adaptacji może przebiegać sprawniej - będziesz mieć bowiem po swojej stronie specjalistę, który pomoże Ci przez to wszystko przejść.

Zaburzenia nastroju

Każdy czasami jest smutny i nie ma w tym nic złego. Każdy czasami wybuchnie gniewem, czy frustracja weźmie nad nim górę. Jeśli takie rzeczy dzieją się okazjonalnie i nie prowadzą do znaczącego pogorszenia jakości życia czy relacji z bliskimi - wszystko w porządku. Jeśli jednak zaburzenia nastroju czy problemy z kontrolowaniem emocji utrzymują się przez dłuższy czas i nie pozwalają funkcjonować w satysfakcjonujący sposób, jest to już problem.

Nadmierny smutek, który nie jest spowodowany czynnikami zewnętrznymi i utrzymuje się przez dłuższy czas, może być oznaką depresji. Nie lekceważ tego problemu, bo nieleczona depresja może doprowadzić nawet do śmierci. Psycholog może Ci pomóc zrozumieć Twoje emocje i nauczyć sobie z nimi radzić. Może też pomóc Ci zrozumieć, skąd biorą się Twoje zaburzenia nastroju i wskazać najlepszą dla Ciebie ścieżkę postępowania - może to być leczenie pod okiem.