W Gdańsku od dziś pierwsze utrudnienia związane z budową naziemnego przejścia dla pieszych na wysokości Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. To kolejna taka inwestycja na głównej arterii miasta, gdzie podziemne przejścia dla pieszych zastąpi typowa zebra ze światłami.

REKLAMA

Całkowity koniec prac planowany jest na sierpień 2022 roku. Utrudnień przez ten czas niestety nie da się unikać, choć na początku mają być one minimalne. Kierowców dotyczyć będzie głównie likwidacja miejsc postojowych przy Trakcie Konnym. Drogą będzie można jednak normalnie przejechać.

Ponadto zamknięty dla ruchu pieszego zostanie odcinek chodnika w pasie dzielącym Trakt Konny od Alei Zwycięstwa na odcinku od przejścia podziemnego do przejścia dla pieszych na wysokości skrzyżowania z ul. Tuwima - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Taka organizacja ruchu utrzymać ma się przez co najmniej dwa tygodnie. W kolejnych etapach inwestycji pojawią się większe utrudnienia dla kierowców, choć urzędnicy przyznają, że będą starali się minimalizować wszelkie niedogodności. Wstępne założenia, które jeszcze mogą ulec zmianie są takie, że budowa przejścia naziemnego prowadzona będzie najpierw na Trakcie Konnym, później na Alei Zwycięstwa na pasach w stronę Śródmieścia, a ostatecznie na pasach prowadzących w kierunku Wrzeszcza.

To kolejna z inwestycji w głównym ciągu komunikacyjnym Gdańska polegająca na zastąpieniu przejścia podziemnego naziemną zebrą z sygnalizacją świetlną. Jeszcze do końca kwietnia mają potrwać prace związane z budową takiego przejścia na wysokości Bramy Wyżynnej. Inwestycja, której skutkiem są między innymi utrudnienia i duże korki w Śródmieściu, ma już kilka miesięcy opóźnienia. Są one spowodowane odkryciami archeologicznymi na placu budowy.

Jeszcze w tym roku planowane jest ogłoszenie przetargu dotyczącego budowy kolejnego, podobnego przejścia. Powstać w ciągu Alei Rzeczypospolitej - również ważnej arterii komunikacyjnej, na wysokości skrzyżowania z ul. Hynka. Przejście zastąpi tam tunel, w którym nie ma wind ani innych udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.