W Gdańsku rozpoczyna się "Święto wolności", upamiętniające zawarcie Porozumień Sierpniowych. Częścią obchodów będzie Festiwal Solidarity of Arts, podczas którego wystąpią artystki i artyści z Ukrainy.
Europejskie Centrum Solidarności zaprasza m.in. na spacery po wystawie stałej, po której oprowadzać będą uczestnicy wydarzeń sprzed lat: Bogdan Borusewicz, Henryka Krzywonos-Strycharska, Andrzej Celiński i Aleksander Hall.
Przez siedem dni, od 26 sierpnia do 1 września, w ECS zaplanowano wiele wydarzeń m.in. obchody 5-lecia istnienia przestrzeni przeznaczonej dla aktywistów i spotkanie otwartej sieci REAGUJEMY!, która zrzesza ok. 40 pracowników instytucji kultury, domów osiedlowych i bibliotek, aktywistów organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z całej Polski.
W trakcie festiwalu "Solidarity of Arts", który rozpocznie się 28 sierpnia, swoje talenty zaprezentują artyści z Ukrainy.
W czterech lokalizacjach miasta: przed wejściem do Dworu Artusa, na placu im. Kobzdeja, skwerze Heweliusza i w Ratuszu Staromiejskim sztuką będą dzielić się artyści z Ukrainy, których wojna zmusiła do ucieczki, a gościnne schronienie dał im Gdańsk - zapowiada Grażyna Pilarczyk, rzecznik prasowy Europejskiego Centrum Solidarności.
Obchody główne rozpocznie 30 sierpnia gala Fundacji Grand Press, podczas której zostaną wręczone "Medale Wolności Słowa" w trzech kategoriach: Instytucja, Obywatelka/Obywatel i Media.
31 sierpnia o g. 11 zostanie otwarta historyczna stoczniowa brama nr 2. Będzie to nawiązanie do wydarzeń sprzed 42 lat. Otwieramy tę bramę w rytuale powtarzanym od 2014 roku. Pielęgnujemy pamięć o bohaterach tych wydarzeń, pamięć o miejscu, gdzie narodziła się Solidarność. Podczas strajku w Sierpniu ’80 brama ta była pierwszą publiczną agorą, a jej otwarcie - symbolicznie - początkiem nowej karty w historii Europy Środkowo-Wschodniej - podkreśla Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.
W samo południe, były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wygłosi wykład "Etyka Solidarności". Bezpośrednio po nim odbędzie się rozmowa, w której do Bodnara dołączą trzej nominowani do Medalu Wolności Słowa: Krzysztof Głuchowski, Piotr Jacoń i Katarzyna Wappa.
W trakcie obchodów będzie można wziąć udział w spacerach subiektywnych po wystawie stałej ECS. W roli przewodników wystąpią uczestnicy wydarzeń sprzed 42 lat: Bogdan Borusewicz, Henryka Krzywonos-Strycharska, Andrzej Celiński i Aleksander Hall.
Z kolei po niedawno otwartej wystawie czasowej "Stocznia" będą oprowadzać jej kuratorzy: Kondrad Knoch i Agnieszka Bacławska-Kornacka.
31 sierpnia o godz. 17 wręczone zostaną "Medale Wolności". To nagroda przyznawana od 2010 roku. Już ponad 700 osób z całego świata otrzymało to wyjątkowe wyróżnienie. W gronie odznaczonych są obcokrajowcy, którzy wspomagali Polaków i polską opozycję w czasach komunizmu - moralnie, politycznie i materialnie, wspierali rozwój społeczeństwa obywatelskiego oraz promowali idee Solidarności. Honorowani są również ci, którzy dziś w duchu ideałów Solidarności bronią uniwersalnych praw człowieka i wzmacniają pokój na świecie, budując dobre relacje między narodami. A także ludzie nauki i kultury, aktywiści, muzealnicy, dziennikarze i publicyści, którzy dokumentują, badają i popularyzują historię ruchu Solidarność - mówi Grażyna Pilarczyk.
Święto Wolności zwieńczą obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. O 10.30 w audytorium odbędzie się debata "Wojna i pokój". W południe na placu Obrońców Poczty Polskiej zostaną złożone wieńce i zapłoną znicze. Uroczystości rocznicowe zakończą się na Cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego na Zaspie.
Szczegółowy program "Święta Wolności" znajdziesz .
autor: Stanisław Pawłowski