Co drugi nastolatek w Gdańsku czuje się nieszczęśliwy - tak wynika z badania przeprowadzonego wśród uczniów 7 i 8 klas podstawowych oraz uczniów szkół średnich w stolicy Pomorza. Komisja Zdrowia Psychicznego Młodzieżowej Rady Miasta stworzyła raport dotyczący kondycji psychicznej gdańskich uczniów.
60 proc. uczniów w Gdańsku oceniło, że czują się samotni, a aż 87 procent badanych uczniów odpowiedziało, że jeśli miałoby kryzys zdrowia psychicznego albo pogorszenie samopoczucia, nigdzie by tego nie zgłosiło, nie szukałoby pomocy. 40 proc. uczniów doświadczyło braku akceptacji w rodzinie.
Sprawdzaliśmy, jak uczniowie czują się w szkole, czy wystarcza im pomocy. Pytaliśmy do kogo by się zgłosili w pierwszej kolejności po pomoc, czy znają instytucje pomocowe. Aż 60 proc. osób to osoby nieszczęśliwe. To przerażająca statystyka. 40 proc. badanych doświadczyło braku akceptacji w rodzinie, to sytuacje gdy np. rodzic ma plan na życie dla swojego dziecka, ma plan na idealnego syna - mówi Oskar Stabno, przewodniczący Komisji Zdrowia Psychicznego Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska w rozmowie z Sylwią Kwiatkowską Łaźniak z RMF Maxx.
Celem badania było zdiagnozowanie kondycji psychicznej uczniów w Gdańsku w związku z rosnącym kryzysem zdrowia psychicznego w tej grupie wiekowej. 87 proc. badanych uczniów odpowiedziało, że jeśli miałoby kryzys zdrowia psychicznego albo pogorszenie samopoczucia, nigdzie by tego nie zgłosiło, nie szukałoby pomocy. W Polsce ciągle rządzi stereotyp "do psychologa idziemy za karę" - dodaje Oskar Stabno.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska przygotowała rekomendacje, które mogłyby wpłynąć na poprawę kondycji psychicznej uczniów. To m.in stworzenie Centrum Zdrowia Psychicznego w Gdańsku, powstanie nowych klubów i przestrzeni młodzieżowych, budżet dla Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska, warsztaty z prewencji suicydalnej dla kadr pedagogicznych.
Stworzenie Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży to element naszej strategii Program Rozwoju "Wspólne miasto. Z pewnością takie centrum będziemy realizować. W Gdańsku otworzyliśmy w ubiegłym roku dwa kluby "Niebieskie Trampki", które również przełamują tabu dotyczące zdrowia psychicznego. Mamy Fundusz Młodzieżowy, zachęcamy do uczestnictwa w nim każdą młodą osobę - mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
Raport powstał na podstawie danych z lat 2022/ 2023. Przebadanych zostało ponad tysiąc gdańskich uczniów i uczennic.