155 stoisk znajdziemy na Bożonarodzeniowym Jarmarku w Gdańsku. Wydarzenie rusza 18 listopada i potrwa do 23 grudnia. Hasło przewodnie tegorocznej edycji imprezy to: “Niech zagrają święta”.
Centralnym punktem imprezy jest Targ Węglowy, to tu ustawiono świąteczne miasteczko oraz podobnie jak w poprzednim roku, na ul. Bogusławskiego i Tkackiej. Stoiska ponownie pojawią się również na wielkim placu, przed centrum handlowym Forum Gdańsk.
Po trzech latach przerwy, stoiska jarmarkowe pojawią się od 2 grudnia w gmachu zabytkowej Zbrojowni, zarządzanej przez Akademię Sztuk Pięknych.
Sztuka i rękodzieła, które nie mogą być prezentowane w warunkach bardziej spartańskich, będą właśnie w Zbrojowni- mówi prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.
W tym roku czeka nas niezwykle rozśpiewany jarmark. Odbędzie się szereg koncertów. Od kolęd jazzowych, przez chóry dziecięce i te wykonywane przez seniorów. Będzie także karaoke. Może być śmiesznie"- mówi z kolei Paweł Orłowski z Międzynarodowych Targów Gdańskich.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku startuje w piątek, a w sobotę o godzinie 16:00 odbędzie się uroczysta parada wraz z oficjalnym otwarciem.
Podobnie jak w poprzednich latach, będzie okazja do wsparcia Fundacji Hospicyjnej. W ramach wydarzenia zaplanowano mnóstwo atrakcji dla najmłodszych i całych rodzin.
Będzie można np. wejść do ogromnej śnieżnej kuli i zrobić sobie w niej pamiątkowe zdjęcie. Wykupienie biletu-cegiełki o wartości 25 zł umożliwi grupie maks. 3 osób wykonanie wyjątkowych zdjęć. Na pamiątkę darczyńcy otrzymają też bombkę ze zdjęciem z kuli. Pieniądze ze sprzedaży cegiełek w całości trafią do Fundacji Hospicyjnej -zapowiada Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej.
W tych trudnych czasach wszyscy potrzebujemy tego, by móc spotkać się w przyjemnym miejscu z innymi ludźmi. Dlatego cieszę się, że miasto Gdańsk, wraz z licznymi partnerami, konsekwentnie tworzy, od wielu lat, markę świątecznego Jarmarku Bożonarodzeniowegododaje Aleksandra Dulkiewicz
Na gdańskim jarmarku spróbować będzie można lokalnych przysmaków, ale także potraw kuchni z 20 krajów, w tym kuchni japońskiej, tajskiej i krymsko-tureckiej. Będą dania z Litwy, Ameryki, Niemiec, Węgier, Hiszpanii, Belgii, Grecji, Ukrainy, Włoch, Turcji i Polski.
W trakcie wydarzenia będziemy promowali nową odsłonę projektu "Smaki Gdańska"- zapowiada Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej.
„Świąteczne Bajanie” to cykl wydarzeń przeznaczonych dla najmłodszych. Spektakle teatralne (z udziałem tłumacza migowego), widowiska, świąteczne parady, wizyty św. Mikołaja, zimowe animacje i codzienne otwieranie okienek kalendarza adwentowego. To nie wszystko. Będą ciekawostki z życia lasu, pogadanki i pokazy ptaków drapieżnych, "muzyka lasem malowana" - to atrakcje przygotowane przez Pomorskich Leśników w ramach „Świątecznej edukacji”.
W Zbrojowni, w Świątecznej Pracowni, będą się odbywały warsztaty kreatywne dla dzieci, podczas których będzie można przygotować ozdoby i stroiki świąteczne, a także prezenty od serca - własnoręcznie zdobione świece czy leśną biżuterię. Będzie można także poukładać puzzle czy zagrać w gry planszowe.
Nie zabraknie łosia Lucka – tego mówiącego ludzkim głosem, opowiadającego łosiowe suchary zwierza znajdziecie w Łosiowym Zakątku przy ul. Bogusławskiego.
Dla potrzeby organizacji Jarmarku Bożonarodzeniowego wyłączony z ruchu kołowego jest Targ Węglowy.
Ulica Wojciecha Bogusławskiego staje się drogą jednokierunkową - na odcinku od ul. Okopowej do wysokości budynku banku BNP Paribas. Od strony ul. Podwale Przedmiejskie staje się ślepą uliczką, dojazd tylko do wysokości budynku BNP Paripas.
Dodatkowo w czasie weekendów tj. piątek godz. 17.00 – niedziela godz. 23.00, ulica Bogusławskiego będzie całkowicie wyłączona z ruchu kołowego (na odcinku zajęcia pasa drogowego).
Dojazd do ul. Piwnej odbywa się ul. Św. Ducha oraz ul. Kozia (ul. Kołodziejska jest zamknięta dla ruchu).
W dniach 27.12 do 31.12 nastąpi demontaż infrastruktury jarmarkowej.