Specjalistyczne, fotograficzne mapy miasta powstają w Sopocie. W ostatni weekend, w nocy z soboty na niedzielę nad popularnym kurortem lot wykonywał specjalny samolot, wyposażony w nowoczesne kamery. Do Sopotu leciał z daleka... bo aż z Rzeszowa. Cel? Wykonanie zdjęć do dwóch map: mapy utraty ciepła i mapy zanieczyszczenia światłem.
Dwie mapy, ukazujące miejsca w Sopocie z dużymi stratami ciepła oraz nieodpowiednio oświetlone, powstaną dzięki danym zebranym podczas niemal dwóch godzin lotu samolotu, wyposażonego w kamerę termowizyjną. Loty nad kurortem odbyły się w nocy. Na podstawie zebranych danych będzie można podjąć działania, które przyniosą miastu duże oszczędności.
Aby zebrać dane do wykonania mapy strat ciepła i mapy zanieczyszczenia światłem, niezbędne były odpowiednie warunki - niska temperatura, brak pokrywy śnieżnej i opadów.
Samolot wyposażony w specjalistyczny sprzęt wystartował z lotniska Rzeszów-Jasionka w nocy z soboty na niedzielę (4-5 marca br.). Nad Sopotem krążył blisko 2 godziny. Wykonał kilka tysięcy zdjęć RGB i termalnych.
Mapa strat ciepła jest obrazem całego miasta wykonanym kamerą termowizyjną.
Taka mapa pozwala na odszukanie miejsc z dużymi stratami ciepła, spowodowanymi awariami, usterkami w sieciach ciepłowniczych, ale również wadliwą izolacją sieci - mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.
Na jej podstawie można podjąć działania zapobiegające stratom ciepła, a co za tym idzie, zyskać ogromne oszczędności. Przy obecnych cenach energii takie działania są na wagę złota. Analiza strat ciepła budynków spowoduje nie tylko zmniejszenie kosztów ogrzewania, ale też będzie się wiązać z niższą emisją dwutlenku węgla i szkodliwych substancji do atmosfery - dodaje wiceprezydent.
Mapa będzie też wykorzystywana przy podejmowaniu decyzji dotyczących termomodernizacji kolejnych budynków użyteczności publicznej w Sopocie. Również mieszkańcy dowiedzą się z tych danych, czy ich budynek wymaga takiej modernizacji.
Mapa zanieczyszczenia światłem pozwoli na skuteczne zarządzanie oświetleniem w Sopocie. Dzięki zebranym danym będzie można zidentyfikować tereny oświetlone nadmiernie i niewystarczająco.
Nadmiar światła jest zanieczyszczeniem takim samym, jak np. hałas. Utrudnia on funkcjonowanie między innymi nocnych zwierząt.
Te dane są dla nas równie cenne, co informacje o stratach ciepła - mówi wiceprezydent Marcin Skwierawski. Dzięki analizie oświetlenia ulicznego dowiemy się, gdzie w Sopocie znajdują się największe skupiska oświetlenia użytkowego i architektonicznego, poznamy miejsca nadmiernie zanieczyszczone światłem oraz te, gdzie jest zbyt ciemno i konieczne jest ich doświetlenie, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. Optymalizacja oświetlenia da kolejne oszczędności w opłatach za energię.
Mapy, które powstaną zostaną dodane jako kolejne warstwy w systemie ObliView już w pierwszej połowie kwietnia br.