​Do 12 sierpnia można zgłaszać kandydatów do nagrody "Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód". To wyróżnienie dla społeczników i instytucji aktywnie pracujących na rzecz drugiego człowieka. Laureata poznamy we wrześniu w Sopocie.

Podczas gali rozdania nagród, którą zaplanowano 14 września, premierę będzie miał film "Johny", opowiadający o życiu ks. Jana Kaczkowskiego. W tytułową rolę wcielił się Dawid Ogrodnik.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2019 roku. Potem pandemia pokrzyżowała plany organizatorów. Teraz, kiedy jest to możliwe, wydarzenie wraca do Sopotu.

Kapituła konkursu szuka społeczników i instytucje, które walczą o równość i godność innych. Osób, które aktywnie pracują na rzecz drugiego człowieka. Nagroda ma pozwolić poznać ich wartościową, a często niedostrzeganą pracę.

Jan zdawał sobie sprawę, że przeszkody istnieją, ale zdawał się ich nie dostrzegać. Widział natomiast drugiego człowieka, szczególnie tego potrzebującego czy wykluczonego. Dzisiaj, po dwóch latach przerwy, w ramach nagrody "Okulary ks. Kaczkowskiego" ponownie szukamy osób, które tak jak Jan, pomimo własnych ograniczeń i zewnętrznych trudności, działają na rzecz innych ludzi - podkreśla Ziuk Kaczkowski, ojciec ks. Jana, założyciel Fundacji im. ks. Jana Kaczkowskiego.

W 2019 roku nagrodę otrzymały trzy osoby. Laureatami zostali: Paweł Grabowski - krakowski chirurg i założyciel Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza, który jak podkreśliła kapituła "wbrew przeciwnościom, pomimo odległości i trudnych warunków od 7 lat pomaga swoim hospicyjnym pacjentom godnie odchodzić"; Jolanta Bobińska - założycielka Fundacji Dom w Łodzi, która od kilkunastu lat otacza opieką porzucone przez biologiczne rodziny, chore i niepełnosprawne dzieci oraz Paweł Bilski, który po tym jak w 2013 roku zmarł jego brat Karol, który miał zespół Downa powołał do życia Fundację Oczami Brata.

Dalsza część artykułu pod materiałem video:

Bardzo się cieszę, że konkurs powraca, że będzie okazją do wyróżnienia osób, które podobnie jak On bezinteresownie wspierają innych i którzy tak jak On "nie widzą przeszkód". Ksiądz Jan wychowywał się w Sopocie, tu mieszkają jego rodzice i rodzeństwo. Był wybitnym mieszkańcem Sopotu, Pucka i Pomorza - mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Kandydatów do nagrody, można zgłaszać do 12 sierpnia poprzez formularz: fundacjakaczkowskiego.org/nagroda. 

Zwycięzca otrzyma statuetkę oraz 20 tys. zł, nagrodę pieniężną ufundują: miasto Sopot, miasto Puck oraz marszałek województwa pomorskiego.

Ks. dr Jan Kaczkowski urodził się w 1977 roku w Gdyni. Mieszkał i uczył się w Sopocie. Swoje kapłańskie życie poświęcił służbie chorym i umierającym. Był założycielem i dyrektorem hospicjum w Pucku. O sprawach ostatecznych mówił z mądrością i humorem. Autorytet, nauczyciel, mentor - nie tylko w dziedzinie bioetyki. Był podziwiany przez wierzących i niewierzących. Zmarł 28 marca 2016 roku na glejaka mózgu. Do końca aktywnie pracował: spotykał się z ludźmi, udzielał sakramentów, głosił kazania i tworzył publikacje.

autor: Stanisław Pawłowski