"Specjalistyczny dron po raz kolejny wyleci nad miasto, aby sprawdzić, czym palą w piecach mieszkańcy i zadbać o czyste powietrze w Szczecinie" - poinformował szczeciński urząd miasta. Dron jest wyposażony w czujniki mierzące poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji.

REKLAMA

Jak podaje Urząd Miasta Szczecina, dron jest wyposażony w czujniki mierzące poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji: formaldehydu, chlorowodoru, lotnych związków organicznych oraz pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, które wytwarzane są podczas spalania w piecach niedozwolonych materiałów i zanieczyszczają powietrze.

Kontrole w godzinach porannych i wieczornych

Użycie drona pozwala precyzyjnie namierzyć źródło zanieczyszczeń i skierować tam patrol straży miejskiej, który po kontroli może nałożyć mandat na osobę dopuszczającą się tego procederu - podaje magistrat.

Działania są realizowane przez firmę Tomkov i straż miejską w formie wspólnych patroli. Są one kierowane w rejony wytypowane wcześniej, m.in. na podstawie zgłoszeń samych mieszkańców. Kontrole odbywają się zarówno w godzinach porannych, jak i wieczornych.

"W takiej sytuacji możemy jedynie rozmawiać i edukować"

Jak wyjaśnia Joanna Wojtach ze Straży Miejskiej w Szczecinie, "po wykryciu przez dron przekroczenia poziomów szkodliwych substancji i wskazaniu źródła, do akcji wkraczają strażnicy".

Po wejściu na posesję i sprawdzeniu pieca często okazuje się, że mamy do czynienia jedynie ze słabej jakości węglem lub nieprawidłowym rozpalaniem pieca. W takiej sytuacji możemy jedynie rozmawiać i edukować. Natomiast w przypadku wykrycia materiałów, które zgodnie z ustawą nie mogą służyć do palenia w piecach, wystawiane są mandaty - wyjaśnia mówi Joanna Wojtach.

Czym nie wolno palić w piecu?

Szczeciński urząd miasta przypomina, czym nie wolno palić w piecu:

  • zanieczyszczone odpady drewniane, np. impregnowane i lakierowane;
  • materiały nasączone substancjami chemicznymi;
  • opakowania i butelki z tworzyw sztucznych po napojach, farbach i lakierach, rozpuszczalnikach i innych substancjach chemicznych;
  • zużyte opony i inne odpady z gumy;
  • impregnowana tektura.