​Bezpłatne badania elastografii wątroby z wykorzystaniem urządzenia Fibroscan odbędą się 25 maja na parterze Centrum Handlowego Galaxy w Szczecinie. To szansa na sprawdzenie, przy okazji sobotnich zakupów, stanu swojej wątroby. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Fizjosport, a partnerem merytorycznym szczeciński Szpital Wojewódzki.

REKLAMA

Bezpłatne badania wątroby w mobilnym gabinecie zlokalizowanym na parterze będzie można wykonać w godzinach 10.00 - 18.00. To kolejna odsłona wydarzenia pn. "Kobiece i Męskie Zdrowie".

Czas na wątrobę

Stowarzyszenie Fizjosport od siedmiu lat realizuje cel, jakim jest zwiększenie świadomości z zakresu profilaktyki zdrowia i profilaktyki nowotworowej. Przez ten czas, podczas cyklicznych akcji, wykonaliśmy w sumie blisko 7000 badań w tym głownie skierowanych do mężczyzn, czyli USG jąder i testów PSA. Od 2022 roku na badania zapraszamy też kobiety, umożliwiając im skorzystanie z USG: piersi, tarczycy oraz badań dermatoskopowych skóry. Podjęliśmy decyzję, że teraz czas na wątroby - mówi Piotr Grudziecki, prezes Stowarzyszenia.

Fibroscan jest metodą nieinwazyjnego pomiaru stopnia zwłóknienia oraz stłuszczenia wątroby. Podczas badania do skóry na obszarze przestrzeni międzyżebrowej przykładana jest specjalna głowica, w której znajduje się generator drgań mechanicznych. Emitowane przez urządzenie fale mechaniczne rozchodzą się w wątrobie z odpowiednią szybkością, która jest uzależniona od stopnia włóknienia wątroby.

Nieinwazyjne badania

Metoda ta jest całkowicie nieinwazyjna i bezpieczna. Nie występuje ryzyko przerwania ciągłości tkanek, nie trzeba pobierać od pacjenta krwi. FibroScan pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnych wyników. Aby badanie miało wartość diagnostyczną, pacjent powinien być na czczo lub co najmniej 6 godzin po ostatnim posiłku.

Nie ma możliwości uzyskania opisu badania z uwagi na przesiewowy charakter naszych badań. Z badań mogą skorzystać osoby pełnoletnie, które wcześniej wyrażą na nie pisemną zgodę - dodaje Tomasz Owsik-Kozłowski ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie, którego specjaliści będą wykonywać badania. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązuje pierwszeństwo przybycia.