W środę nad województwem zachodniopomorskim przechodzą nawałnice. W Szczecinie zalane zostały niektóre drogi, a silny wiatr powalał drzewa. Strażacy interweniowali tam prawie 100 razy. W całym województwie, według danych z godziny 16:30, wyjeżdżali ponad 340 razy. Uszkodzona została m.in. sieć trakcyjna pomiędzy Wysoką Kamieńską a Kamieniem Pomorskim. Strażacy pomagali także w ewakuacji harcerzy.
Jak donosi reporter RMF FM Jakub Rybski, zgłoszenia ze Szczecina dotyczą przede wszystkim usuwania połamanych drzew i gałęzi, które blokują ulice. Wichura powaliła drzewa przy al. Wojska Polskiego i Bohaterów Warszawy. Jeden z konarów uszkodził dach budynku. Inne spadły na zaparkowane samochody.
"Mamy 38 zgłoszeń z terenu miasta, w tym cztery uszkodzone pojazdy" - poinformował PAP kpt. Bartosz Janicki, dyżurny komendy miejskiej PSP w Szczecinie. "Była też zerwana sieć sygnalizacji świetlnej na ulicy Zwierzynieckiej w Kijewie, uszkodzony dach budynku jednorodzinnego w Dąbiu, a najświeższe zgłoszenie to uszkodzenie budynku portowej straży pożarnej" - dodał Janicki.
Służby są wzywane do zdarzeń w kilku innych zachodniopomorskich powiatach, w których miała ucierpieć jedna osoba.
Powalone w wyniku silnego wiatru drzewo spadło na sieć trakcyjną na odcinku między Wysoką Kamieńską a Kamieniem Pomorskim. Ruch pociągów w tym miejscu został wstrzymany - poinformował Bartosz Pietrzykowski z PKP PLK. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.
Natomiast w Policach przy ul. Asfaltowej doszło do pożaru instalacji elektrycznej pod wiaduktem kolejowym.
"Zadysponowano samochód proszkowy, pogotowie energetyczne PKP i pogotowie gazowe. Droga jest zamknięta w obu kierunkach. Ruch pociągów został wstrzymany" - poinformował mł. bryg. Tomasz Kubiak z Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie.
W związku z ostrzeżeniami IMGW przed burzami, 61 harcerzy i ich 10 opiekunów przebywających na obozie nad jeziorem Niewlino w gminie Czaplinek zostało w środę po popołudniu ewakuowanych do kościoła w miejscowości Ostroróg. Poinformowali o tym strażacy z Drawska Pomorskiego.
Jak donosi st. kpt. Michał Bany, oficer prasowy komendanta powiatowego PSP w Drawsku Pomorskim, ewakuacja przebiegła bardzo sprawnie. Część osób opuściła obozowisko pieszo, część przewieziono pojazdami strażaków i samochodem leśniczego.
Front burzowy przeszedł już nad powiatem drawskim, pogoda się poprawia.
Harcerzy ewakuowano również z miejscowości Łętowo w powiecie sławieńskim.
IMGW wydało ostrzeżenia III stopnia dla zachodniej Polski. Chodzi przede wszystkim o województwa: zachodniopomorskie, lubuskie, a także część wielkopolskiego, pomorskiego i dolnośląskiego.
Spodziewamy się bardzo niebezpiecznych burz, opadów deszczu o sumie nawet do 80 litrów na m2 - mówi Michał Kowalczuk, synoptyk IMGW.
W tych regionach kraju możemy spodziewać się również porywów wiatru do nawet 120 km/h, a także opadów gradu. Niewykluczone są również lokalne trąby powietrzne. Burze mogą wystąpić również w województwie łódzkim i mazowieckim. W całym kraju obowiązują ostrzeżenia przed bardzo dużym upałem.
Internauci dzielą się w internecie zdjęciem gradzin, które spadły w powiecie wolsztyńskim.
Temperatura powietrza oraz temperatura odczuwalna o godzinie 13:00. #pogoda #pomiary #StacjeSynoptyczne #temperatura #IMGWCMM #IMGWmodele https://t.co/FSxM3e2suc pic.twitter.com/BEYcpTtGDt
IMGW_CMMJuly 10, 2024
W środę termometry w Polsce przekraczają 30 stopni. Najcieplej jest we Wrocławiu - tam temperatura przekracza 35 stopni Celsjusza.
W środę alert ostrzegawczy wysłało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Mieszkańców dziewięciu województw (zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego oraz części woj. mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego) ostrzeżono przed burzami, silnym wiatrem, ulewnymi deszczami i gradem, które mogą wystąpić w nocy z 10 na 11 lipca.
"Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - ostrzega RCB.