Kolejne miasta wyłączają oświetlenie ulic. Oszczędności na rosnących rachunkach za prąd w ten sposób szukają Kołobrzeg i Świnoujście. Kołobrzeg wyłączył też podświetlenie molo, Świnoujście nocą gasi lampy na promenadzie.
Nadmorskie kurorty szukają oszczędności. Źródła światła już dawno zostały tam wymienione na bardziej ekologiczne LEDy, więc jedyne co pozostaje, to rezygnacja z części świateł.
W Kołobrzegu po godzinie 23.00 na części ulic gaśnie co druga lub co trzecia latarnia.
Wybieramy takie ulice, które były mocno oświetlone, tak aby po wyłączeniu części latarni nadal była tam dobra widoczność - zapewnia Michał Kujaczyński z urzędu miasta w Kołobrzegu. Cięcia obejmują główne ciągi komunikacyjne, ulice Żurawią, Solną, Jedności Narodowej, czy Jana Pawła II. Ich lista z dnia na dzień się wydłuża, ekipy elektryków przy okazji napraw i konserwacji dokonują zmian.
Kurort zrezygnował też z iluminacji, wyłączył podświetlenie molo, katedry, pomników i ratusza. Miasto zapowiada, że w tym roku najpewniej nie uruchomi lodowiska, bo kilka miesięcy jego działalności pochłonęłoby kilkaset tysięcy złotych. Nie zorganizuje też przetargu na świąteczne świetlne dekoracje.
Planujemy tylko zapytanie ofertowe w sprawie ustawienia, dekoracji i demontażu świątecznej choinki - dodaje Michał Kujaczyński.
Świnoujście o to jak i na czym oszczędzać zapytało mieszkańców w ankiecie. Cięcia nie są tak duże jak w Kołobrzegu. Dopiero o 1.00 w nocy gasną w Świnoujściu lampy na promenadzie, w parku zdrojowym i na części ulic. Podświetlenie budynków zostało utrzymane, ale i tak od 23.00 lampy LED świecą o 30% mniej jasno. -
W ankiecie mieszkańcy opowiedzieli się za tym, żeby świąteczne dekoracje zawisły na ulicach - mówi Jarosław Jaz, rzecznik prezydenta miasta.
Oba samorządy są i tak w dobrej sytuacji. Kołobrzeg przetarg na dostawę prądu rozstrzygał wiosną, gdy ceny nie były aż tak wygórowane, Świnoujście umowę na dostawę prądu ma zawartą do końca 2023 roku.
To nie pierwsze samorządy, które rezygnują z oświetlenia. Już we wrześniu, na razie na próbę, oświetlenie po godz. 23.00 wyłącza podszczecińska gmina Kołbaskowo. Częściowo oświetlona jest tylko droga krajowa nr 13. Gmina chce w ten sposób ograniczyć zużycie prądu o nawet 30%.