​Dwuletnia dziewczynka uległa podtruciu tlenkiem węgla - poinformował w sobotę rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Tomasz Kubiak. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

REKLAMA

Do zdarzenia doszło z powodu wadliwie działającego pieca gazowego przy ul. Sikorskiego - poinformował rzecznik. Strażacy zastosowali u dziecka tlenoterapię i przekazali je ratownikom medycznym, którzy przewieźli dwulatkę do szpitala.

Strażacy apelują o montowanie czujników tlenku węgla

Te urządzenia mogą uratować życie. Czad nie na darmo nazywany jest "cichym zabójcą", ponieważ jest całkowicie niewyczuwalny przez nasze zmysły. Dlatego czujka świetnie sprawdzi się m.in. w mieszkaniach i domach. Nie zastąpi ona zdrowego rozsądku.

Strażacy przypominają o czyszczeniu kominów, przewodów wentylacyjnych i obowiązkowych przeglądach instalacji gazowych, wentylacyjnych i kominowych.

Do pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla dochodzi najczęściej w wyniku wad lub niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. Źródłem emisji czadu są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.

Strażacy przypominają, też, że należy utrzymać odpowiedni stan techniczny czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymieniać baterię). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii. Podkreślają, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.