9 grudnia 2024 r. w Jastrzębiu-Zdroju (woj. śląskie) odbyły się pierwsze zabiegi z wykorzystaniem systemu robotycznego HUGO™ RAS. Tamtejszy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 jest pierwszą placówką w Polsce, gdzie pracuje się na tym sprzęcie. Zabiegi dotyczyły m.in. problemów urologicznych, a jastrzębscy lekarze mają nadzieję, że w 2025 r. uda się wykonać łącznie ponad 200 procedur.

REKLAMA

Wojciech Kreis, zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju mówił w czwartek na konferencji prasowej, że szpital kupił robota z własnych pieniędzy i stara się o zwrot z KPO. Kreis nie krył dumy, że sprzęt pozwoli na nowoczesne leczenie.

Dr Agata Witosińska-Walica, jedna z nielicznych w Polsce kobiet-urologów, zarządzająca Oddziałem Urologii i Onkologii Urologicznej dodała, że robot HUGO to również szansa rozwoju dla młodych ambitnych lekarzy. Operacje robotyczne w raku prostaty to złoty standard. System HUGO RAS ma doskonałej jakości obraz, bardzo precyzyjne ruchy narzędzi. W porównaniu z laparoskopią jest dużo mniejsze ryzyko nietrzymania moczu. HUGO RAS pozwala na zaoszczędzenie pęczków naczyniowo-nerwowych, dzięki czemu pacjent zachowuje funkcje seksualne. Pozwala też na perfekcyjne wykonanie zespolenia cewki z pęcherzem moczowym już po usunięciu prostaty, no i zdecydowanie przyspiesza rekonwalscencję. Poza tym cieszę się, że mając robota HUGO, otworzyła się nowa szansa na rozwój naszego zespołu - podkreślała dr Witosińska-Walica.

Na wielce pozytywne efekty wykorzystania robota wskazują także lekarze zajmujący się chirurgią ogólną. Asysta robota daje minimalny uraz tkanek, pacjenci są wolni od powikłań, szybciej są pionizowani i szybciej wracają do normalnego funkcjonowania - powiedział dr Artur Ploch, zarządzający Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej.

Wykorzystanie robota ułatwia też naukę młodym adeptom zawodu, a sam system jest skonstruowany tak, że operator urządzenia nie męczy się, nawet podczas wielogodzinnych zabiegów.

Medycy z Jastrzębia Zdroju podzielili się nagraniem zabiegu przeprowadzonego przy użyciu robota. Ostrzegamy, że ukazane poniżej sceny mogą wzbudzić niepokój.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Nagranie zabiegu przeprowadzonego przy wsparciu robota HUGO RAS

Jak się obudziłam po zabiegu i zobaczyłam, że nie mam rurek ani ran, popłakałam się ze szczęścia. Już wieczorem, tego samego dnia chciałam chodzić. Pielęgniarki wręcz powstrzymywały mnie przed aktywnością. Nic mnie nie bolało. Jestem bardzo zadowolona i chwalę się znajomym, że operował mnie lekarz w asyście robota - cieszy się pani Jadwiga, cytowana w szpitalnej depeszy. 76-latka była operowana z powodu choroby nowotworowej.

Jastrzębski szpital podkreśla, że w 2024 r. zatrudnieni tam lekarze wykonali ponad 8000 procedur na bloku operacyjnym.