Pod koniec maja otwarty zostanie „The Loop”, czyli długodystansowy, 250-kilometrowy wielki szlak turystyczny, który swój początek i koniec będzie miał w Bielsku-Białej. To wspólna inicjatywa władz miasta, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i LOT Beskidy.
"The Loop" w całości oparty jest na szlakach PTTK i zintegrowany z siecią schronisk górskich. To trasa wykorzystująca duże odcinki istniejących tras turystycznych w Beskidach Śląskim i Żywieckim wraz z fragmentem Beskidu Małego - czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.
Wielka pętla beskidzka będzie mieć 250 kilometrów długości przy łącznym przewyższeniu przekraczającym 20.000 metrów. Szlak ma swój początek w tym samym miejscu, w którym się kończy – czyli na bielskiej polanie pod Dębowcem.
Trasa zaprojektowana jest tak, aby można ją było pokonać w czasie dwutygodniowego urlopu, mając po drodze dostęp do noclegów w wysokim, jak na warunki górskie, standardzie.
Szlak powstaje z inicjatywy miasta Bielska-Białej we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną Beskidy i PTTK, a w jego współtworzeniu udział biorą leżące na trasie schroniska górskie, władze regionów, instytucje kultury, organizacje turystyczne, samorządy i stowarzyszenia.
"The Loop" ma już swoje logo - to nazwa szlaku wpisana w okrąg, u podnóża którego jest kontur gór, a litery o zastępuje znak nieskończoności – z jednej strony to pętla, z drugiej sugestia do przemierzania tych terenów w nieskończoność. Autorką znaku jest Aleksandra Tarnawa.
Wstępny przebieg "The Loop" wiedzie przez Szyndzielnię, Klimczok, Błatnią, Brenną, Równicę, Czantorię Wielką, Stożek, Przełęcz Kubalonkę, Baranią Górę, Węgierską Górkę, koło Stacji Abrahamów i Słowianki, przez Rysiankę, Halę Miziową i Pilsko, później prawie 30 kilometrów do Babiej Góry – na Markowe Szczawiny i stację na Jaworzynie, pętlą wokół Babiej Góry, do Zawoi i przez Jałowiec do Chaty Adamów, przez Park Etnograficzny w Ślemieniu, Chatkę Gibasówkę, przez Beskid Mały do Międzybrodzia i na Górę Żar, gdzie jest możliwość lotniczej przygody. Ostatni akt to przekroczenie Soły, wyjście na Rogacz i Magurkę, Kozią Górę i powtórnie na Szyndzielnię – w ten sposób zamykamy pętlę.
Przejście szlaku będzie honorowane odznaką. Trasa ma być gotowa na 27 maja br. kiedy to w Bielsku-Białej odbędzie się duża impreza podróżniczo-górska.