Pod koniec marca br. pokazany zostanie rozbudowany system zarządzania terenami pogórniczymi w woj. śląskim, który będzie udostępniany jako e-usługa - wynika z informacji urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego, który współpracuje przy projekcie z Głównym Instytutem Górnictwa.
Jak poinformowała Stefania Koczar-Sikora, wicedyrektor departamentu rozwoju i transformacji regionu urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego, chodzi o narzędzie pod nazwą OPI-TPP 2.0, które ma być ogólnodostępnym systemem informacyjnym i analitycznym dot. terenów pogórniczych w regionie.
Wyjaśniła, że zakres planowanych do udostępnienia informacji i narzędzi ma umożliwiać ocenę możliwości i potencjału ponownego wykorzystania kilkuset terenów pogórniczych w kierunku gospodarczym i społecznym - służąc samorządom lokalnym i wojewódzkiemu oraz przyszłym inwestorom.
W tej chwili finiszujemy nasz projekt. Na koniec marca planujemy ukończenie opracowywania naszej bazy. Zaprosimy wówczas na spotkanie, aby pokazać efekty. W tej chwili uzgadniamy jeszcze z gminami, czy wszystkie tereny, które są dla nich istotne, zostały ujęte i wprowadzone do bazy - bo to najważniejsze, aby była ona jak najaktualniejsza - zaznaczyła Koczar-Sikora.
Wyjaśniła, że zastosowane w systemie narzędzie analityczne ma m.in. doradzać gminom, jak najlepiej i najskuteczniej zapewnić powtórne wykorzystanie terenów pogórniczych z lokalnej perspektywy - zgodnie ze strategią rozwoju woj. śląskiego Śląskie 2030.
Sercem nowej e-usługi jest baza danych, przygotowana w oparciu o istniejące dokumenty, inwentaryzację terenową oraz analizy przestrzenne i społeczno-ekonomiczne. Dane opisowe, zweryfikowane przez zespół projektowy, uzupełniają dokumentacja fotograficzna i fotogrametryczna, mapy terenu oraz modele 3D.
Zgromadzone dane mają wskazywać zalety i potencjał wybranego terenu oraz wyzwania, jakie czekają potencjalnego inwestora. Obejmują m.in. informacje nt. powierzchni i typu terenu, zagospodarowania przestrzennego, własności terenu, odległości do węzła autostradowego, linii kolejowych czy przystanków komunikacji miejskiej.
Usytuowanie miejsca w obrębie korytarzy ekologicznych, obszarów chronionych, parku krajobrazowego, obszarów Natura 2000, sąsiedztwo cieków i zbiorników wodnych, położenie w obrębie głównego zbiornika wód podziemnych czy obszaru górniczego. Określa lokalne warunki budowlane i obecność zabytków. Na potrzeby bazy GIG m.in. wykonał własne badania środowiskowe.
E-usługa będzie zawierała algorytm wyceny kosztów rewitalizacji, dostarczający szacunku kosztów na podstawie analizy dokumentów, danych z inwentaryzacji terenowej i analiz przestrzennych. Określenie prac koniecznych do wykonania ma być przedstawiane w odniesieniu do obowiązującego prawa i procedur.
Dostępna ma być funkcja benchmarkingu, dająca szybki dostęp do informacji o terenach spełniających określone parametry, na których najbardziej może zależeć przyszłemu inwestorowi. Pozwoli ona porównywać wybrane tereny i ocenić ich atrakcyjność inwestycyjny czy potencjał do świadczenia usług ekosystemowych. Personalizacja usługi ma umożliwiać dobór wag poszczególnych czynników atrakcyjności inwestycyjnej.
Korzystać będzie też można z cyfrowego repozytorium, m.in. zawierającego nieudostępnione dotąd materiały i dokumenty z nieczynnych już zakładów górniczych - cyfrowe kopie opracowań, dokumentacji, planów, map, zestawień dotyczących terenów pogórniczych i działalności na nich prowadzonych.
Twórcy e-usługi zapewniają, że zgromadzone przez zespół dane są weryfikowane przez gminy i miasta woj. śląskiego. Współpraca z Bankiem Światowym, który dysponuje własnym narzędziem wspierającym decyzje w zakresie optymalnego ponownego zagospodarowania gruntów: LURA (ang. Land Use and Repurposing Application), pozwoliła udoskonalić OPI-TPP 2.0 na bazie rekomendacji tej instytucji.
Współpracowaliśmy też z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, aby aplikacja była wygodna. Jej pierwsza generacja była bardzo profilowanym narzędziem - dla ekspertów. Teraz jest założenie, że inwestor przyjeżdża na teren i ma zwizualizowany pierwszy pakiet dostępnych danych, a jak chce wejść głębiej, jest tam kilkadziesiąt kryteriów decydujących o rekomendacji tego terenu - zobrazowała Koczar-Sikora.
Projekt, w którym powstał system OPI-TPP 2.0, ma wartość 5,8 mln zł; był współfnansowany środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20 na rozwój cyfrowych usług publicznych w wysokości 4,93 mln zł z Unii Europejskiej i 0,58 mln zł z budżetu państwa.
W poprzedniej perspektywie europejskiej w ramach współpracy regionu z GIG m.in. powstał geoportal woj. śląskiego pod nazwą: ORSIP - Otwarty Regionalny System Informacji Przestrzennej. Obecny projekt zawęził przedmiot opracowania do warstwy terenów pogórniczych.