Do Polski przyjeżdża coraz więcej uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Pomoc dla nich jest organizowana niemal w każdym mieście. Jej charakter się zmienia. Organizacje pozarządowe, władze miast i regionów podają, co konkretnie jest potrzebne. Śledźcie informacje w lokalnych portalach informacyjnych i mediach społecznościowych. Poniżej publikujemy wyłącznie miejsca największych zbiórek.
Działający przy ul. Młyńskiej 5 Punkt Informacyjny dla Cudzoziemców uruchomił czynny całodobowo nr telefonu 539 696 888. Zarówno pod tym numerem, jak i pod specjalnie utworzonym przez miasto adresem mailowym ukraina@katowice.eu, będzie można uzyskać wszelkie informacje dotyczące wsparcia, np. dowiedzieć się gdzie przygotowane zostały miejsca noclegowe czy jak uzyskać pomoc prawną.
Artykuły higieniczne, takie jak: środki do mycia, szczoteczki i pasty do zębów, ręczniki papierowe czy pieluchy można przynosić do Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej na rynku w Katowicach. Tutaj także trwa zbiórka artykułów szkolnych: zeszytów, kredek, bloków, piórników i tornistrów.
Zbiórka prowadzona w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach, mieszczącym się na katowickim Rynku, trwa w tygodniu w godzinach 9:00-17:00.
Katowice uruchomiły również stronę internetową dla Ukraińców - dostępna jest TUTAJ.
Zbiórki darów trwają też na terenie katowickich szkół. Oprócz produktów higienicznych można przynosić także odzież, koce termoizolacyjne, karimaty foliowe, materace, zapasy żywności (woda, żywność typu instant - do szybkiego przyrządzenia, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, konserwy, makaron, błyskawiczne płatki śniadaniowe), zapałki, baterie, zapalniczki, świece i apteczki.
Miejska zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy odbywa się w hali widowiskowo-sportowej Arena Gliwice w tygodniu między godz. 10.00 a 20.00 oraz w weekendy od godz. 12.00 do 18.00.
Zbiórka ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie potrzeb Ukraińców przebywających na terenie Gliwic i w powiecie gliwickim. Koordynator miejskiej zbiórki, Stowarzyszenie GTW, na bieżąco przekazuje, co aktualnie jest najpotrzebniejsze.
Obecnie zbierane są:
- żywność długoterminowa, mąka, olej, cukier, woda mineralna 0,5 l;
- kawa, herbata, dania gotowe, dania instant;
- żywność dla dzieci, musy, słoiczki, kaszki, akcesoria dziecięce;
- środki higieny, żele, szampony, maszynki, środki dezynfekujące, pasty i szczoteczki, papier toaletowy i ręczniki papierowe, dezodoranty;
- środki czystości, płyny do czyszczenia, środki do prania, płyny do naczyń, worki na śmieci;
- nowa bielizna damska, męska i dziecięca;
- materace, koce, ręczniki, pościel, śpiwory i karimaty.
Ruszyła druga edycja Rybnickiej Paczki dla Ukrainy. Skompletowaną paczkę można przywieźć od poniedziałku do piątku, w godz. 16.00-20.00, do jednej z rybnickich Ochotniczych Straży Pożarnych. Co powinno znaleźć się w paczce i adresy OSP znajdziesz tutaj: https://www.rybnik.eu/dla-mieszkancow/aktualnosci/aktualnosc/rybnicka-paczka-dla-ukrainy-po-raz-drugi
Jeśli ktoś chce zostać wolontariuszem lub wesprzeć finansowo Ukraińców, wskazówki, jak to zrobić znajdzie tutaj: https://www.rybnik.eu/dla-mieszkancow/aktualnosci/aktualnosc/rybnik-pomaga-ukrainie
Zbiórka darów dla uchodźców trwa w Centrum Wolontariatu przy ul. Sobieskiego. Na bieżąco aktualizowana jest lista niezbędnych rzeczy.
Co obecnie jest potrzebne?
- komplety pościeli - poduszki, kołdry i poszewki,
- nowa bielizna dziecięca, damska oraz skarpetki
- przybory szkolne,
- śpiwory, karimaty,
- leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, witaminy, kremy przeciwodparzeniowe, leki uspokajające,
- ziemniaki, marchew, pietruszka, seler, cebula,
- mleko,
- kasza gryczana,
- garnki i przybory kuchenne: chochle, szpatułki, ścierki kuchenne, gąbki do mycia naczyń, ostre noże,
- mopy i wiaderka,
- odkurzacze
Wstrzymana jest zbiórka odzieży.
Jeśli ktoś zdecydował się przyjąć uchodźców z Ukrainy do swojego domu, proszony jest o kontakt telefoniczny lub mailowy z PCZK (nr tel. 32 786 84 50 , 47 851 02 15, tel. kom: 697 441 454 e-mail:
Zbiórki prowadzone są w kilku punktach: w siedzibie PCK przy ul. Sobieskiego 6 w Bielsku-Białej, w centrach Caritasu Diecezji Bielsko-Żywieckiej w Bielsku-Białej i w Janowicach oraz w Centrum Logistycznym Panattoni i na Stadionie Miejskim w Bielsku-Białej.
Lista potrzebnych rzeczy znajduje się tutaj: https://bielsko-biala.pl/zbiorki-w-bielsku-bialej
Zbiórki darów trwają m.inn. w częstochowskich szkołach i przedszkolach, w Caritasie przy ul. Ogrodowej 24/44 , w PCK przy ul. Waszyngtona 47A, w kościele św. Wojciecha przy ul. Brzeźnickiej 59 (punkt organizowany przez Towarzystwo Patriotyczne Kresy), w punkcie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich przy ul. Nowowiejskiego 3.
Więcej informacji o zbiórkach darów i pomocy dla ukraińskich uchodźców znajduje się tutaj: https://www.czestochowa.pl/czestochowa-dla-ukrainy-kolejne-informacje
Chęć pomocy zgłasza wiele organizacji. Koordynacją tych działań zajmują się m.in. pracownicy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Organizacje pozarządowe z województwa śląskiego, które chcą zaangażować się w pomoc obywatelom Ukrainy, mogą się w tym zakresie kontaktować z p. Darią Czarnecką - tel.: 668096496, e-mail: .