Dobre wiadomości z Rybnika na Śląsku. Chodzi o tamtejsze powietrze. Jeszcze niedawno było to jedno z najbardziej spowitych smogiem miast w regionie i w całym kraju. Przez ostatnie lata sytuacja systematycznie się poprawiała.

REKLAMA

Jak wynika z opublikowanych właśnie danych - w ubiegłym roku mieszkańcy Rybnika mieli najlepszą od lat jakość powietrza.

Jak udało się to osiągnąć? Zmiana myślenia połączona z konkretnym działaniem, zarówno miejskich władz, jak i samych mieszkańców.

W ciągu 5 lat rybniczanie złożyli prawie 6 300 wniosków o dofinansowanie z ogólnopolskiego programu czyste powietrze. To najwięcej w kraju. W ramach tego programu chodzi o dopłaty do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych.

Do tej pory we wspomnianym okresie ukończono ponad 4 i pół tysiąca związanych z programem inwestycji, a w sumie w związku z tym wypłacono rybniczanom prawie 49 mln złotych dotacji.

Z drugiej strony w Rybniku nasiliły się kontrole związane z przestrzeganiem uchwały antysmogowej. W ubiegłym roku sprawdzono tam nieco ponad 3000 gospodarstw, co skończyło się m.in. wystawieniem ponad 60-u mandatów, a w 18 przypadkach sprawy skierowano do sądów.

Jak konkretnie wpłynęło to na poprawę jakości powietrza?

Jeszcze 13 lat temu w Rybniku, w ciągu roku dopuszczalne normy jeśli chodzi o wskaźniki związane ze smogiem, przekroczone były przez ponad 130 dni w roku. Teraz ta liczba zmniejszyła się ponad ośmiokrotnie.

Poprawę więc widać, ale jak jednocześnie zaznacza Agnieszka Skupień z rybnickiego urzędu miasta to nie oznacza, że udało się już całkowicie pozbyć smogu w Rybniku.

W mieście trzeba jeszcze wymienić piece w 500 mieszkaniach komunalnych. Natomiast w domach jednorodzinnych do wymiany jest jeszcze około 5 tysięcy kotłów.