Na styku granic Polski, Słowacji i Czech powstanie tzw. Regionalny Trójkąt Transgraniczny. Inicjatywa pozwoli na współpracę gospodarczą, wspólną promocję zaprzyjaźnionych regionów i spotkania eksperckie. Specjalną uchwałę w tej sprawie przyjął Sejmik Woj. Śląskiego na ostatniej, grudniowej sesji.
Dotąd, od ponad 20 lat, regiony z trójstyku granic Polski, Czech i Słowacji współpracowały przede wszystkim na gruncie umów dwustronnych. Teraz uzgodniły wspólne trójstronne oświadczenie o współpracy, które m.in. na ostatniej, grudniowej sesji przyjął Sejmik Woj. Śląskiego.
W uzasadnieniu tej uchwały wskazano, że "na szczeblu regionalnym na wzór Regionalnego Trójkąta Weimarskiego powstanie tzw. Regionalny Trójkąt Transgraniczny - z inicjatywy regionów (...)". "W tej formule przewiduje się trójstronną współpracę w takich obszarach, jak: gospodarka, spotkania ekspertów, promocja regionów, m.in. organizowanie wspólnych wydarzeń" - wyjaśniono.
Jak wynika z tekstu oświadczenia, strony uzgodniły je mając na uwadze: członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Czeskiej oraz Republiki Słowackiej w Unii Europejskiej oraz przekonanie, że integracja europejska służy zapewnieniu pokoju i wzmocnieniu demokracji oraz promowaniu zrównoważonego rozwoju gospodarczego, społecznego, kulturowego i ekologicznego.
Projekty w tych obszarach współpracy mają być realizowane corocznie, naprzemiennie na terytorium jednego z regionów partnerskich. Każdy z regionów partnerskich ma przygotować program operacyjny dla projektu współpracy, za którego realizację w danym roku odpowiada, uzyskując dla niego akceptację pozostałych regionów.
Zakres współpracy w priorytetowych obszarach może zostać poszerzony. Oświadczenie zostaje zawarte na okres trzech lat i ulega jednokrotnie automatycznemu przedłużeniu na trzy lata. Program współpracy będzie ustalany co roku.