XIV Ogólnopolska Olimpiada Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych "Trzeci Wiek na Start" rozpoczęła się dziś na Stadionie Śląskim w Chorzowie (woj. śląskie). W tym roku udział w wydarzeniu zapowiedziały 53 organizacje senioralne, z których w sportowej rywalizacji udział weźmie 687 zawodników.

REKLAMA

Olimpiadę organizuje po raz czternasty Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach we współpracy z gminą Łazy oraz Akademią Wychowania Fizycznego i Medycznego na Rzecz Rodziny i Seniorów.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 16 od przeglądu kulturalnego uczestników. Wśród organizacji senioralnych, które biorą udział w zawodach są także zespoły artystyczne. Na rozpoczęcie olimpiady odbył się przegląd twórczości artystycznej, podczas którego senioralne grupy śpiewacze miały możliwość zaprezentować na scenie swoją twórczość. Był śpiew, taniec i muzyka.

Co zaplanowano na sobotę?

Sportowe zmagania ruszą w sobotę. Ceremonia otwarcia olimpiady rozpocznie się o godzinie 10 od przejścia barwnego korowodu z zawodnikami. Jak podkreśla wolontariusza UTW Łazy Agnieszka Seweryn, "stroje ludowe i regionalne przyśpiewki, które towarzyszą radosnej defiladzie dowodzą tego, jak piękne regiony reprezentują zawodnicy i jak bardzo olimpiada łączy pokolenia i regiony".

W ramach uroczystego otwarcia wydarzenia zostanie zapalony specjalny znicz oraz odśpiewany hymn olimpijski, którego autorką jest słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach Lidia Kałuzińska.

Rekord za rekordem pada, olimpiada, olimpiada. Młodość seniorami włada, olimpiada, olimpiada - brzmi część słów hymnu.

Oficjalne rozpoczęcie olimpiady zakończą wystąpienia zaproszonych gości. Głos zabierze również inicjatorka wydarzenia - prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Krystyna Męcik.

Od godziny 11 zawodnicy będą rywalizować w konkurencjach sportowych. W tym roku są to: biegi, pływanie, pchnięcie kulą, łucznictwo, tenis stołowy, przełaje rowerowe, turniej brydżowy, turniej boule.

W samo południe seniorzy wezmą udział w konferencji pn. "Porozmawiajmy o zdrowiu, sporcie i turystyce". Ostatnim ważnym momentem olimpiady będzie uroczyste przedstawienie wszystkich medalistów, które rozpocznie się o godz. 16.

"Chcieliśmy pokazać, że senior też dużo potrafi"

Czternaście lat temu rozpoczynaliśmy małymi lokalnymi zawodami sportowymi, którymi chcieliśmy pokazać, że senior też dużo potrafi. Dzisiaj możemy się śmiało powiedzieć, że olimpiada jest jednym z największych wydarzeń rangi międzynarodowej organizowanych o naszym kraju. Seniorzy, którzy każdego roku biorą w nim udział, promują zdrowy styl życia i aktywne spędzanie wolnego czasu. Tego rodzaju działaniami pokolenie 50+ uczy kształtowania u osób dojrzałych nawyków dbania o własne ciało i sprawność fizyczną - powiedziała Krystyna Męcik, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach (pow. zawierciański, woj. śląskie).

Jak podkreśla prezes UTW z Łaz, "olimpiada to również rozwijanie współpracy z młodym pokoleniem, dlatego w tym roku w organizację olimpiady zaangażowali się wolontariusze nie tylko z naszego uniwersytetu, ale także młodzież z klas mundurowych z ZS im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach".

Olimpiada służy także integracji w ramach aktywności fizycznej oraz wzmacnianiu więzi między słuchaczami UTW z kraju i zagranicy, ponieważ w tegorocznej olimpiadzie udział biorą przedstawiciele organizacji senioralnych z Ukrainy, Grecji, Austrii - wymienia Krystyna Męcik. Jak dodaje, partnerem wydarzenia jest województwo śląskie.

/ Agnieszka Seweryn /
/ Agnieszka Seweryn /
/ Agnieszka Seweryn /
/ Agnieszka Seweryn /
/ Agnieszka Seweryn /
/ Agnieszka Seweryn /
/ Agnieszka Seweryn /
/ Agnieszka Seweryn /