XIV Ogólnopolska Olimpiada Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych "Trzeci Wiek na Start" rozpoczęła się dziś na Stadionie Śląskim w Chorzowie (woj. śląskie). W tym roku udział w wydarzeniu zapowiedziały 53 organizacje senioralne, z których w sportowej rywalizacji udział weźmie 687 zawodników.
Olimpiadę organizuje po raz czternasty Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach we współpracy z gminą Łazy oraz Akademią Wychowania Fizycznego i Medycznego na Rzecz Rodziny i Seniorów.
Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 16 od przeglądu kulturalnego uczestników. Wśród organizacji senioralnych, które biorą udział w zawodach są także zespoły artystyczne. Na rozpoczęcie olimpiady odbył się przegląd twórczości artystycznej, podczas którego senioralne grupy śpiewacze miały możliwość zaprezentować na scenie swoją twórczość. Był śpiew, taniec i muzyka.
Sportowe zmagania ruszą w sobotę. Ceremonia otwarcia olimpiady rozpocznie się o godzinie 10 od przejścia barwnego korowodu z zawodnikami. Jak podkreśla wolontariusza UTW Łazy Agnieszka Seweryn, "stroje ludowe i regionalne przyśpiewki, które towarzyszą radosnej defiladzie dowodzą tego, jak piękne regiony reprezentują zawodnicy i jak bardzo olimpiada łączy pokolenia i regiony".
W ramach uroczystego otwarcia wydarzenia zostanie zapalony specjalny znicz oraz odśpiewany hymn olimpijski, którego autorką jest słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach Lidia Kałuzińska.
Rekord za rekordem pada, olimpiada, olimpiada. Młodość seniorami włada, olimpiada, olimpiada - brzmi część słów hymnu.
Oficjalne rozpoczęcie olimpiady zakończą wystąpienia zaproszonych gości. Głos zabierze również inicjatorka wydarzenia - prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Krystyna Męcik.
Od godziny 11 zawodnicy będą rywalizować w konkurencjach sportowych. W tym roku są to: biegi, pływanie, pchnięcie kulą, łucznictwo, tenis stołowy, przełaje rowerowe, turniej brydżowy, turniej boule.
W samo południe seniorzy wezmą udział w konferencji pn. "Porozmawiajmy o zdrowiu, sporcie i turystyce". Ostatnim ważnym momentem olimpiady będzie uroczyste przedstawienie wszystkich medalistów, które rozpocznie się o godz. 16.
Czternaście lat temu rozpoczynaliśmy małymi lokalnymi zawodami sportowymi, którymi chcieliśmy pokazać, że senior też dużo potrafi. Dzisiaj możemy się śmiało powiedzieć, że olimpiada jest jednym z największych wydarzeń rangi międzynarodowej organizowanych o naszym kraju. Seniorzy, którzy każdego roku biorą w nim udział, promują zdrowy styl życia i aktywne spędzanie wolnego czasu. Tego rodzaju działaniami pokolenie 50+ uczy kształtowania u osób dojrzałych nawyków dbania o własne ciało i sprawność fizyczną - powiedziała Krystyna Męcik, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach (pow. zawierciański, woj. śląskie).
Jak podkreśla prezes UTW z Łaz, "olimpiada to również rozwijanie współpracy z młodym pokoleniem, dlatego w tym roku w organizację olimpiady zaangażowali się wolontariusze nie tylko z naszego uniwersytetu, ale także młodzież z klas mundurowych z ZS im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach".
Olimpiada służy także integracji w ramach aktywności fizycznej oraz wzmacnianiu więzi między słuchaczami UTW z kraju i zagranicy, ponieważ w tegorocznej olimpiadzie udział biorą przedstawiciele organizacji senioralnych z Ukrainy, Grecji, Austrii - wymienia Krystyna Męcik. Jak dodaje, partnerem wydarzenia jest województwo śląskie.