O godzinie 15:00 rozpocznie się jubileuszowa 20. edycja Biegu po Nowe Życie. To akcja wspierająca polską transplantologię. W Wiśle spotkają się osoby po przeszczepie, które w marszu nordicwalking przejdą symboliczny kilometr wspólnie ze znanymi osobami ze świata filmu, teatru, estrady, sportu i mediów oraz autorytetami polskiej medycyny transplantacyjnej.

REKLAMA

Bieg po Nowe Życie to marsz nordic walking, w którym dwa razy do roku spotykają się osoby po przeszczepach, aktorzy, muzycy, artyści, sportowcy, autorytety polskiej medycyny transplantacyjnej, przedstawiciele nauki i mediów. Startując w sztafetach na symbolicznym dystansie 1 km, pokazują jak ważne są transplantacje narządów.

Do Wisły przyjeżdża 40 przedstawicieli polskiej medycyny transplantacyjnej, lekarzy transplantologów, kardiologów, nefrologów, koordynatorów transplantacyjnych. Wśród nich między innymi prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego prof. Alicja Dębska- Ślizień, przewodniczący Polskiej Rady Transplantacyjnej prof. Roman Danielewicz, dyrektor ds. medycznych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant dr hab. Jarosław Czerwiński, kierownik Kliniki Kardiochirurgii UCK WUM w Warszawie prof. Mariusz Kuśmierczyk, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej UCK WUM prof. Sławomir Nazarewski, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus UCK WUM prof. Maciej Kosieradzki, kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu prof. Marek Jemielity, koordynator oddziału kardiochirurgii dziecięcej Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu dr Szymon Pawlak, koordynator programu przeszczepiania płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu dr Maciej Urlik, oraz kierownik Pododdziału Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii USK we Wrocławiu prof. Michał Zakliczyński i Kierownik Odcinka Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II dr hab. Karol Wierzbicki.

"Liczymy, że popołudniową porą jeszcze więcej kibiców przyjdzie zobaczyć nasze wydarzenie"

To miała być jednorazowa inicjatywa, mieliśmy się po prostu spotkać jeden raz i zwrócić uwagę na problem. Problem niewystarczającej liczby narządów do przeszczepień. Teraz jesteśmy razem 11 lat, i cieszymy się na 20 spotkanie. To jest wielka wartość Biegu po Nowe Życie, który cały czas niesie ważny przekaz, walczy z mitami dotyczącymi transplantacji narządów, edukuje i uświadamia - mówi Przemysław Saleta, ambasador i współtwórca wydarzenia.

Formuły biegu nie modyfikujemy zgodnie z zasadą "sprawdzonego się nie zmienia". Mamy natomiast "mocną" zmianę w programie - zaznacza Arkadiusz Pilarz, dyrektor Biegu po Nowe Życie. Postanowiliśmy, że 20. Bieg po Nowe Życie rozpocznie się o 15:00, czyli trzy godziny później niż zwykle. Dlaczego? Liczymy, że popołudniową porą jeszcze więcej kibiców przyjdzie zobaczyć nasze wydarzenie - tłumaczy.

ROZMOWA MARCINA CZARNOBILSKIEGO Z Z DYREKTOREM BIEGU PO NOWE ŻYCIE ARKADIUSZEM PILARZEM

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Bieg po Nowe Życie - rozmowa

Na aspekt medyczny Biegu po Nowe Życie mocno zwraca uwagę jeden z partnerów wydarzenia - Aegon - Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. My jako Aegon czujemy się firmą odpowiedzialną społecznie. Odpowiedzialność dla nas to wspieranie ważnych inicjatyw wykraczających poza nasza podstawową działalność związaną z zabezpieczaniem finansowym życia i zdrowia naszych klientów. Dlatego bliska jest nam kampania wspierająca ideę transplantologii i edukację związaną z tą bardzo ważną gałęzią medycyny. Dla nas to naturalne uzupełnienie naszej podstawowej działalności - mówi Jan Zimowicz - członek Zarządu firmy.

"Żyję nawet z trzema nowymi narządami"

Jednym z takich chorych, którzy powrócili do zdrowia i regularnie uczestniczą w Biegu po Nowe Życie jest Henryk Kulikowski. Biorąc udział w wydarzeniu łączy dwie role - osoby po przeszczepieniu i właściciela firmy SIPEKO - jednego z partnerów Biegu po Nowe Życie. Henrykowi Kulikowskiemu przeszczepiono nerkę i trzustkę.

Ja żyję nawet z trzema nowymi narządami, bo prowadząc badania naukowe lekarze zaobserwowali, że trzustka znacznie lepiej się przyjmuje, jeśli jest przeszczepiona razem z dwunastnicą. Dlatego mnie przeszczepiono także fragment dwunastnicy dawcy. Zabieg przeprowadził profesor Marek Durlik, lekarz, który jako pierwszy w Polsce przeszczepił jednocześnie nerkę i trzustkę. Było to zaledwie rok przed moją operacją - mówi.

Za nami Gala Polskiej Transplantologii

Wczoraj w odbyła się Gala Polskiej Transplantologii. Uhonorowano osoby i instytucje, które szczególnie zasłużyły się dla medycyny transplantacyjnej.

W kategorii "Osobowość polskiej transplantologii" nagrodzony został prof. Zbigniew Włodarczyk, wielki przyjaciel wszystkich osób po transplantacjach.

Przemysław Saleta nagrodzony został w kategorii "Aktywni po transplantacji", w kategorii "Media o transplantacji" docenione zostało wydawnictwo Motor-Presse Polska, a w kategorii "Aktywni po transplantacji" Ewa Żółtowska.

W kategorii "Rok w polskiej transplantacji" wyróżnione zostały wszystkie polskie ośrodki przeszczepiające serca. W zeszłym roku wykonano aż 200 transplantacji tego narządu. Nagrodzone ośrodki to: Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Narodowy Instytut Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego - Państwowy Instytut Badawczy, Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Nagrodę specjalną Biegu po Nowe Życie otrzymało Miasto Warszawa.