Są pierwsze wyniki badań powietrza w Radlinie, gdzie we wrześniu częściowo osunęła się hałda. Przez miesiąc w pobliżu hałdy stał specjalny ambulans Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jakość powietrza jest w normie – wynika z pomiarów.

REKLAMA

Mieszkańcy Radlina od dawna skarżą się na zapylenie i uciążliwy zapach w powietrzu, charakterystyczny dla pracy koksowni.

We wrześniu osunęła się część hałdy, na skutek czego w powietrze wzbiła się chmura pyłu, który później opadł na domy, samochody, ulice i podwórka. Po tym zdarzeniu rozpoczęło się badanie jakości powietrza.

Specjalny ambulans pomiarowy Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ stanął w pobliżu hałdy, koksowni i kopalni Marcel. Są już pierwsze wyniki pomiarów.

Radlin. "Badania nie wykazały tych substancji w powietrzu"

Jak powiedziała Małgorzata Zielonka, rzeczniczka Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, "badania były prowadzone pod kątem stężenia fenolu, siarkowodoru oraz amoniaku czyli charakterystycznych dla procesów koksowniczych zanieczyszczeń". Badania nie wykazały tych substancji w powietrzu, były poniżej progu oznaczalności - stwierdziła.

Prowadzone były także pomiary stężeń węglowodorów aromatycznych. Najwyższe zmierzone stężenia wynosiły 1,0 µg/m3 przy poziomach odniesienia określonych w przepisach na poziomie 1 000 µg/m3 w skali godziny czy 43 µg/m3 w skali roku - mówiła rzeczniczka.

Oznacza to, że pomiary wykazały stężenia dużo niższe niż przewidziane normy. To nie zmienia faktu, że uciążliwości, które są zgłaszane przez mieszkańców mogą mieć miejsce nawet przy takich poziomach - podkreśla Małgorzata Zielonka.

WIOŚ wciąż czeka na wyniki pomiarów stężenia pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu - CLB nadal je opracowuje.

Rydułtowy. "Pomiary jakości powietrza nie wykazały przekroczeń"

Centralne Laboratorium Badawcze badało także jakość powietrza w Rydułtowach, gdzie uciążliwe dla mieszkańców jest sąsiedztwo hałdy Szarlota.

W okresie 29.09-10.10.2023 r., pomiary jakości powietrza nie wykazały przekroczeń wartości odniesienia dla pyłu zawieszonego PM10, określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 26 stycznia 2010 r. w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu. Maksymalna zmierzona wartość stężenia pyłu PM 10 wyniosła 33,3 µg/m3, natomiast wartość odniesienia zgodnie z w/w rozporządzeniem dla okresu 1h wynosi 280 µg/m3 a dla roku wynosi 40 µg/m3 - poinformował WIOŚ w Katowicach.

W drugiej połowie listopada planowane są podobne badania jakości powietrza w okolicy hałdy Wrzosy w Pszowie.