Kultowa rzeźba żyrafy z Parku Śląskiego w Chorzowie ma odzyskać głowę. Zdjęto ją w ubiegłym roku ze względów bezpieczeństwa. Zarządca parku ogłosił przetarg na remont 16-metrowej figury. Poprzedni konkurs został unieważniony.
W poprzednim przetargu zgłosił się tylko jeden wykonawca. Zaproponował, że wyremontuje "Żyrafę" za 734,4 tys. złotych. Park Śląski chce przeznaczyć na prace mniej, bo 338,2 tys. złotych.
Czekamy na to, jakie oferty pojawią się tym razem, ale nie przewidujemy zwiększenia kwoty zaplanowanej na remont "Żyrafy" - przekazała rzeczniczka Parku Śląskiego Aneta Miler.
Wykonawca, po podpisaniu umowy, będzie miał około czterech miesięcy na przygotowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej, i około jedenastu, po przejęciu terenu, na prace budowlane i konserwatorskie.
Remont musi odbyć się zgodnie z wymogami konserwatora, ponieważ w 2011 r. "Żyrafa" - podobnie jak inne rzeźby w Parku Śląskim - została wpisana do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego.
Słynna rzeźba straciła głowę w połowie 2023 r.
Została zdjęta ze względu na to, że poluzowały się jej mocowania. Podjęliśmy taką decyzję, żeby nie uszkodzić "Żyrafy" i zapewnić bezpieczeństwo gościom Parku Śląskiego - powiedziała Aneta Miler.
"Żyrafa" to jeden z symboli Parku Śląskiego. Stoi na głównej drodze do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Aleja została z tego tytułu nazwana Aleją Żyrafy. Figura jest widoczna m.in. z Os. Tysiąclecia oraz drogi łączącej Chorzów i Katowice.
Rzeźba została odlana w 1959 r. w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Koncepcję plastyczną przygotowali Leopold Pędziałek i Leszek Dutka, a projekt konstrukcji Jerzy Tombiński. "Żyrafa" w swoich założeniach jest minimalistyczna - składa się z trzech nóg, długiej szyi oraz głowy.
W 2000 r. rzeźba została pomalowana na kolor żółty w brązowe łaty, aby bardziej przypominać prawdziwe zwierzę. W 2011 r. przeszła renowację, w ramach której m.in. przywrócono jej pierwotny jasny kolor.