Każdy, kto będzie podróżował dziś komunikacją miejską w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, może jechać za darmo, pod warunkiem, że pokaże dowód rejestracyjny. Na niektórych liniach, prócz kontroli biletów, będzie można liczyć na drobny upominek.
Jak wynika z informacji Zarządu Transportu Metropolitalnego, który jako komórka GZM organizuje w niej komunikację miejską, 22 września - w Dzień bez Samochodu - każdy, kto zdecyduje się na podróż komunikacją miejską i będzie posiadał przy sobie dowód rejestracyjny, będzie mógł jechać autobusem, tramwajem i trolejbusem bez biletu.
"Aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów 22 września wystarczy podczas kontroli biletów okazać ważny dowód rejestracyjny pojazdu silnikowego. Ponadto, w ramach obchodów Dnia bez Samochodu, w autobusach będzie można otrzymać drobny gadżet i mały poczęstunek" - zapowiedziało biuro prasowe GZM.
Jak wyjaśniono, na wybranych liniach wraz z kontrolerami biletów pojawią się hostessy, które w ramach podziękowań dla pasażerów będą rozdawały upominki. Przeprowadzana będzie także ankieta dotycząca komunikacji miejskiej.
Dzień Bez Samochodu wpisuje się w Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jednym z elementów obchodów był w ostatnią sobotę dzień otwarty w zajezdni tramwajowej w Gliwicach - pierwszy po dwuletniej pandemicznej przerwie.
W Gliwicach w Dzień Bez Samochodu odbędzie się Śródmiejska Masa Krytyczna. Rowerzyści przejadą ulicami Śródmieścia trasę o długości około 10 km. Przejazd rozpocznie się o godz. 18.00 na placu Krakowskim, a zakończy na Rynku. Jak informuje stowarzyszenie Rowerowe Gliwice, organizator przejazdu, będzie on zabezpieczony przez Policję, Straż Miejską oraz rowerową służbę porządkową.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu został zainicjowany przez Komisję Europejską w 2002 r. W tegorocznej edycji w miastach w całej Europie (w tym kilkudziesięciu polskich) trwają akcje zachęcające do ekologicznych sposobów podróżowania, np. do jazdy na rowerze, środkami komunikacji miejskiej czy chodzenia.
Organizacja transportu publicznego to zadanie własne miast i gmin, w obrębie GZM przekazane przez samorządy członkowskie zrzeszającej je Metropolii. Utrzymywane jest ze składki zmiennej opłacanej co roku przez gminy oraz z biletów. Finansowane bezpośrednio przez GZM linie metropolitalne mają być jedną z pierwszych zmian układu komunikacji publicznej w Metropolii.
W ub. roku Metropolia objęła udziały największych tamtejszych operatorów komunikacji miejskiej: należących do samorządów miast Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej w Gliwicach, Katowicach, Sosnowcu i Tychach. Dzięki temu, podobnie jak w przypadku należącego w całości do Metropolii PKM Świerklaniec, spółki te dostaną zlecenia w formule in-house, z pominięciem przetargów.
Pod kątem m.in. dotychczasowych pozostałych, prywatnych przewoźników, ogłaszane są postępowania, które m.in. mają pozwalać rozszerzać siatkę połączeń i uruchamiać kolejne tzw. linie metropolitalne, czyli nowe linie finansowane bezpośrednio przez GZM, mające uzupełniać ofertę transportową w regionie przed docelowym rozwojem Kolei Metropolitalnej.
ZTM jest jednostką budżetową GZM i jednym z największych organizatorów transportu zbiorowego w Polsce. Na ulice 41 miast i gmin Metropolii oraz 15 kolejnych z nią sąsiadujących wysyła ok. 1,5 tys. autobusów, tramwajów i trolejbusów. Wszystkie te pojazdy, należące do ok. 40 operatorów, obsługują ok. 450 linii i zatrzymują się na ok. 7000 przystanków. W 2019 r. pokonały ponad 100 mln km, obsługując ok. 250 mln przejazdów.
Należące do samorządu woj. śląskiego Koleje Śląskie nie przewidziały wydarzeń związanych z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu. Od 15 września br. rozpoczęły natomiast akcję promocyjną pn. "Kolej na Pielgrzymki - wspólnie podróżujmy do regionalnych sanktuariów" - realizowaną zgodnie z obowiązującą w KŚ ofertą przejazdów grupowych.
Dla uczestników promocji "Kolej na Pielgrzymki" przygotowano specjalną Kartę Przejazdu Grupy, którą - według regulaminu - uczestnicy powinni wypełnić i zgłosić co najmniej na 4 dni robocze poprzedzające przejazd. Ponadto na stronie internetowej KŚ umieszczono listę obiektów sakralnych z woj. śląskiego, do których pielgrzymi mogą podróżować pociągami przewoźnika.