70 lat temu powstał Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk”. "Jest jednym z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa muzycznych tradycji narodowych: tańców, pieśni, przyśpiewek, obrzędów i obyczajów" - powiedział PAP dyrektor zespołu Zbigniew Cierniak.

REKLAMA

Jubileuszowa gala z okazji 70-lecia zespołu "Śląsk" odbyła w Teatrze Wielkim w Warszawie 5 czerwca W dniu rocznicy powstania zespół świętuje w swojej siedzibie w Koszęcinie.

Historia "Śląska" zaczęła się 1 lipca 1953 r. za sprawą jego założycieli: kompozytora i dyrygenta Stanisława Hadyny (1919-1999) i choreografki Elwiry Kamińskiej (1912-1983). Oni stworzyli podstawy programowe i zaczęli organizować zespół, którego ideą było ukazywanie bogactwa kultury ludowej. Przez 70 lat przez "Śląsk" przewinęło się kilka tysięcy młodych ludzi.

Siedem dekad działalności artystycznej to droga, którą przebył Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", osiągając zasłużone miano ambasadora kultury polskiej w kraju i na świecie. Wysoki poziom artystyczny oraz wykorzystanie zasobu polskich tradycji muzycznych stanowią niezaprzeczalne atuty w postrzeganiu zespołu jako promotora w zakresie upowszechniania niematerialnego dziedzictwa polskiej kultury - powiedział PAP dyrektor zespołu Zbigniew Cierniak.

44 kraje, ponad 9 tysięcy koncertów

W repertuarze "Śląska" znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych - od wielkich widowisk, pokazujących barwnie folklor wszystkich regionów kraju, przez koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W dorobku zespół ma także kilkanaście albumów. Pięć z nich posiada status złotej, a jedna platynowej płyty.

Przez 70 lat zespół "Śląsk" odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, realizując ponad 9 tysięcy koncertów dla ponad 27 milionów widzów - wspomniał dyrektor Cierniak.

W 1999 r. zespół przyjął imię swojego założyciela i wieloletniego dyrektora - Stanisława Hadyny. Od 2006 r. na dziedzińcu pałacu w Koszęcinie (siedzibie zespołu "Śląsk") stoi pomnik - ławeczka z rzeźbą przedstawiającą Hadynę. Elwirę Kamińską upamiętniono, nadając jej imię Artystycznemu Ognisku Wokalno-Baletowemu działającemu pod egidą zespołu.