Już 25 operacji bariatrycznych wykonano u chorujących na otyłość olbrzymią pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Nad kwalifikacją do zabiegów czuwa interdyscyplinarny zespół specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Operacje, polegające na wycięciu znacznej części żołądka, są przeprowadzane laparoskopowo.

Już 25 operacji bariatrycznych wykonano u chorujących na otyłość olbrzymią pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Nad kwalifikacją do zabiegów czuwa interdyscyplinarny zespół specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Operacje, polegające na wycięciu znacznej części żołądka, są przeprowadzane laparoskopowo.
/Shutterstock

Otyłość, również wśród dzieci, to plaga naszych czasów. Prowadzi do cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, chorób serca, zwyrodnienia stawów czy niedoczynności tarczycy.

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia otyłości olbrzymiej jest operacja zmniejszenia żołądka. Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach jest zaledwie jednym z dwóch polskich szpitali, w których takie zabiegi wykonywane są u pacjentów poniżej 18. roku życia. 

Zabieg zmieniający życie

Operacje, polegające na wycięciu znacznej części żołądka, są przeprowadzane laparoskopowo. Objętość pokarmu, jaką później jest w stanie przyjąć osoba po takiej operacji, to szklanka - 250 ml. 

Przez pierwsze tygodnie konieczna jest dieta płynna, potem pacjent może jeść wszystko, powinno to być jednak jedzenie z tzw. zdrowego talerza.

Po operacji dziecko pozostaje w szpitalu do tygodnia. Na tym etapie pacjent już w pełni zobowiązany jest stosować się do nowej diety. Jest wtedy również pod opieką rehabilitanta GCZD, z którym wspólnie opracowują i wdrażają przyszłe wzorce aktywności fizycznej. 

Po opuszczeniu szpitala pacjent cały czas pozostaje pod opieką Poradni Leczenia Otyłości Dzieci i Młodzieży GCZD.

Emilia: Jem mało. Jest łatwiej, niż było

Jedną z pacjentek, które przeszły w GCZD zabieg zmniejszenia żołądka jest Emilia, zoperowana w wieku 17 lat. Schudła już 20 kg, w planach jest jeszcze 20. 

Problem na tyle duży, że operacja to była jedyna droga. Przerabiałyśmy wszystko - dietetyk, psychodietetyk, trener personalny, a kilogramy wracały. Córka zniosła to bardzo dobrze - nie miała nawet jednego dnia zawahania czy żalu, że to zrobiła, a przed operacją - wiadomo, było różnie - szybko się męczyła, była słaba. Teraz odzyskała energię i pozytywne nastawienieopowiada mama Emilii pani Ewa.

Jest łatwiej niż było. Jem mało, ale nie czuję się zmęczona, jest dobrze, mogę się więcej ruszać. Polecam tę operację osobom z mojej sytuacji, tylko to musi być ich własna, świadoma decyzja, podkreśla Emilia.

Specjaliści zdecydują o zabiegu

W każdym przypadku decyzja o operacji jest podejmowana w oparciu o opinię działającego na terenie GCZD zespołu interdyscyplinarnego. 

Rozważamy wszystkie argumenty za i przeciw. Po zabiegu zmniejszania żołądka wymagana jest ścisła współpraca z pacjentem i jego rodziną. Wsparcie to dotyczy nie tylko przygotowania, ale także pomocy w wytrwaniu w zmianie stylu życia po operacji. 

Transformacja ta wiąże się przede wszystkim ze zmianami przyjmowania pokarmów. 

Każde dziecko i rodzic musi sobie zdawać sprawę z konieczności przejścia kilku podstawowych etapów żywieniowych przez okres 6-8 tygodni po operacji, mówi prof. Aneta Gawlik, kierująca Oddziałem Endokrynologii i Pediatrii GCZD oraz Poradnią Leczenia Otyłości Dzieci i Młodzieży GCZD.