PKP przygotowało dla mieszkańców Rzeszowa i okolicznych miejscowości niemałą niespodziankę. Rozkład jazdy w stolicy Podkarpacia rozrósł się o dodatkowe połączenia, ale to dopiero początek dobrych wiadomości. Dowiedz się więcej o nadchodzących zmianach.

15 grudnia - początek istotnych zmian w rozkładzie jazdy PKP Intercity na Podkarpaciu

Rzeszów to stolica innowacji. Największe miasto Podkarpacia szybko się rozwija. Rzeszów jest coraz ważniejszym i liczącym się punktem na mapie Polski. Nic więc dziwnego, że PKP zdecydowało się zwiększyć liczbę połączeń do i z tego miasta.

Od 15 grudnia 2024 r. Rzeszów zyska dodatkowe połączenia do najważniejszych ośrodków w kraju. Ze stolicy Podkarpacia do Warszawy kursowały wcześniej cztery pociągi dziennie, nowy rozkład jazdy PKP Rzeszów przewiduje natomiast aż siedem kursów. Na trasie Rzeszów-Kraków pojawi się aż siedemnaście codziennych połączeń. Rzecznik prasowy PKP Intercity zaznacza, że zwiększona liczba połączeń na trasie Przemyśl-Rzeszów-Kraków pozwoli osiągnąć niemal cogodzinną częstotliwość kursowania pociągów przez cały dzień. Tak świetnej i dogodnej oferty PKP nie było od dawna.

W nowym rozkładzie jazdy pojawią się również zmiany w relacjach międzynarodowych. Mówiąc dokładniej, będzie to jedna zmiana - województwo podkarpackie zyska drugi parę połączeń Przemyśl-Berlin. Teraz relację tę obsługuje IC Wawel, po 15 grudnia dołączy do niego IC Galicja, a obecny pociąg TLK Galicja (Kraków-Bohumin) zmieni nazwę na TK Comenius.

Cykliczność i skrócone czasy połączeń

Nowością w rozkładzie jazdy ma być cykliczność. Co to oznacza? Pociągi na najpopularniejszych trasach będą kursowały w równych odstępach czasowych, co 2 lub 4 godziny. Dzięki temu zabiegowi spółce uda się stworzyć system powtarzalnych przesiadek na stacjach węzłowych. W efekcie pasażerowie będą mieli jeszcze więcej możliwości podróżowania.

PKP zapowiada również skrócone czasy przejazdów pociągów. To informacja, na którą czekali wszyscy pasażerowie. Jeśli chodzi o rekordowy czas przejazdu, ma on zostać osiągnięty na trasie Stalowa Wola Centrum-Kraków Główny. Obsługujący tę relację IC Hetman pokona ten odcinek w czasie 2 godzin i 23 minut. Obecnie przejechanie tej samej trasy zajmuje o 37 minut dłużej. Kolejny przykład: Rzeszów Główny-Warszawa Centralna przez Sandomierz - pociąg IC San pokona tę trasę w 3 godziny i 57 minut.

Nowe miasto w szeregach PKP Intercity

Mówiąc o zmianach w rozkładzie jazdy dla Rzeszowa, nie można nie wspomnieć o drugim co do wielkości mieście województwa podkarpackiego. Mielec, bo o nim mowa, dotąd był obsługiwany praktycznie wyłącznie przez pociągi regionalne. Od 15 grudnia Mielec nareszcie dołączy do składów PKP Intercity. Pasażerowie mogą spodziewać się nowości na trasie Dębica-Mielec-Tarnobrzeg.

Liczba pociągów kategorii TLK zmniejszy się na rzecz składów kategorii IC również w wielu innych miejscach na Podkarpaciu i w całej Polsce. PKP stawia na nowe i zmodernizowane wagony oraz elektryczne zespoły trakcyjne (EZT). Co to oznacza dla pasażerów? Oczywiście wyższy komfort podróżowania. Nowe składy mają do zaoferowania klimatyzację, gniazdka elektryczne, automatyczne drzwi czy udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Nowy rozkład jazdy dla Rzeszowa i nie tylko - bądź zawsze na bieżąco

Planujesz podróż pociągiem, ale obawiasz się, że możesz trafić na nieaktualny rozkład jazdy PKP? Korzystaj wyłącznie z rzetelnych, sprawdzonych i zaufanych platform. Jednym z najpopularniejszych jest serwis EuroPodróże, który grupuje przejazdy krajowych i międzynarodowych przewoźników, dzięki czemu zyskujesz przejrzysty dostęp do różnych ofert. Wejdź na stronę internetową europodroze.pl albo zainstaluj aplikację mobilną, aby mieć rozkład jazdy i kupione bilety zawsze pod ręką. Zarządzaj podróżami koleją, gdziekolwiek jesteś.