W środę na terenie klasztoru w Kalwarii Pacławskiej na Podkarpaciu odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona dwóm funkcjonariuszom policji, którzy zamordowanych w zbrodni katyńskiej w 1940 r. Obelisk upamiętnia Jana Jurystę i Edwarda Misińskiego.

REKLAMA

Obecny podczas uroczystości prezes IPN Karol Nawrocki podkreślił, że odsłonięta tablica mówi o "życiu wiecznym w pamięci". O życiu w pamięci polskiego narodu - dodał.

Dwóch funkcjonariuszy policji, których upamiętnia tablica, to ofiary zbrodni katyńskiej. W czasie tej zbrodni zginął co czwarty polski policjant - 3 tys. osób, które zostały zamordowane dlatego, że były jednym z symboli wolnej, niepodległej Rzeczpospolitej - mówił.

Jak podkreślił prezes IPN, tablica jest nie tylko hołdem dla pomordowanych żołnierzy, ale również jest symbolicznym dowodem na samą istotę systemu komunistycznego.

Systemu, który wszystko to, co jest pełne wolności, pełne wartości, wzniosłych idei zamienia właściwie w królestwo zła, spustoszenia, okrucieństwa i barbarzyństwa. O tym mówi dzisiaj życie i śmierć dwóch funkcjonariuszy policji - powiedział.

Zdaniem Nawrockiego, zbrodnia katyńska, to również dowód na perfidne kłamstwo, które stało się fundamentem Polski po roku 1945.

Tej Polski, która nie rodziła się z polskiego narodu, ale rodziła się z woli Moskwy, tej Polski, która krzywdziła polskich żołnierzy podziemia antykomunistycznego, polskich robotników i mordowała aż do końca dekady lat 80-tych, do roku 1989 - mówił.

W ocenie prezesa IPN, tablica uświadamia nam również, że powinniśmy upominać się o polskich bohaterów i nigdy nie pozwolić o nich zapomnieć.

Dzisiaj dokonał się akt historycznej sprawiedliwości, dziś wszyscy potrafimy w wolnej, niepodległej, demokratycznej Polsce patrzeć na historię i na przeszłość, jako na coś, co buduje naszą lepszą przyszłość - mówił Nawrocki.

Tablica odsłonięta w środę upamiętnia dwóch policjantów Jana Jurystę i Edwarda Misińskiego.

Jurysta urodził się w 1896 r. w Pacławiu. Od 28 sierpnia 1916 r. do 30 października 1918 r. służył w armii austriackiej. Następnie od 1 stycznia 1919 r. w Żandarmerii Krajowej w Dobromilu, skąd automatycznie przeszedł do Policji Państwowej po jej utworzeniu na terenie byłej Galicji w grudniu 1919 r. Starszym posterunkowym mianowany 1 marca 1923 r. Odznaczony m.in. Krzyżem Zasługi za Dzielność. W okresie międzywojennym służył m.in. na posterunku w Radawie i Hrebennem. Po wkroczeniu Armii Czerwonej aresztowany, przebywał w obozie specjalnym w Ostaszkowie. W kwietniu 1940 r. został zamordowany przez NKWD w Kalininie (obecny Twer), spoczywa w Miednoje na Polskim Cmentarzu Wojennym (Rosja). Pośmiertnie, w 2007 r. mianowany na stopień aspiranta Policji Państwowej.

Edward Misiński urodził się w 1893 r. w Nowosiółkach. W policji pracował od 1923 r. We wrześniu 1939 r. służbę pełnił w I komisariacie w Stanisławowie. Po wkroczeniu Armii Czerwonej aresztowany, przebywał w obozie specjalnym w Ostaszkowie. W kwietniu 1940 r. został zamordowany przez NKWD w Kalininie (obecny Twer), spoczywa w Miednoje na Polskim Cmentarzu Wojennym (Rosja). Pośmiertnie, w 2007 r. mianowany na stopień aspiranta Policji Państwowej. Odznaczony m.in. Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921, Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości.

W środę przed południem prezes IPN Karol Nawrocki przebywał w Żurawicy, gdzie promował grę edukacyjną "Gra szyfrów". Specjalny samochód tzw. showroom z grą edukacyjną "Gra Szyfrów" stanął przed miejscowym urzędem gminy.