Rozpoczyna się przebudowa ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie. Pierwsze prace są związane są z przebudową starych instalacji podziemnych i będzie to najdroższa cześć tej inwestycji - poinformował Urząd Miasta.
Ruch pieszy, na odcinku od skrzyżowania z ul. Kościuszki do ul. Kopernika, będzie odbywał się środkiem deptaka. Do lokali gastronomicznych, sklepów, punktów usługowych będzie można dojść po specjalnych metalowych, antypoślizgowych platformach, które wykonawca prac - firma OBO Polska będzie sukcesywnie układał.
Kierowcy na razie będą mogli korzystać z przejazdów przez ul. Grunwaldzką ulicami Matejki i Kopernika.
Przebudowa potrwa 12 miesięcy.
Największą i najdroższą częścią tego zadania będzie przebudowa instalacji podziemnych: kanalizacji sanitarnej i deszczowej, sieci wodociągowej i gazowej. Przebudowane i wymienione na energooszczędne będzie także oświetlenie uliczne.
W ramach przebudowy wymieniona zostanie nawierzchnia deptaka. Zniknie betonowa kostka brukowa.
Na odcinku od ul. Kościuszki do ul. Kopernika na Grunwaldzkiej, zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków, ułożona zostanie szara kamienna kostka, a na odcinku od ul. Kopernika do ul. Sobieskiego płyty granitowe o wymiarach 30 na 60 cm - takie same, jak kilka lat temu położono na innym rzeszowskim deptaku - ul. Kościuszki.
Inwestycja obejmie także przebudowę placu przed budynkiem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Historyczne ogrodzenie zostanie wyremontowane i częściowo wymienione. Poza nową nawierzchnią, ustawione zostaną ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci.
Po zachodniej stronie ul. Grunwaldzkiej posadzone zostaną nowe drzewa: graby pospolite i platany klonolistne. Będą wyposażone w automatyczny system nawadniania i napowietrzania.
Nowymi elementami w przestrzeni deptaka będą parklety, czyli siedziska połączone z donicami z zielenią, które staną na placu przy skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Bernardyńskiej.
Projekt zakłada także stworzenie Pomnika Bitwy Grunwaldzkiej w jego historycznym miejscu (rejon studni przy skrzyżowaniu z ul. Bernardyńską) w formie wyniesionego monumentu z czarnego granitu z inskrypcją.
Projekt zakłada także stworzenie Pomnika Bitwy Grunwaldzkiej w jego historycznym miejscu (rejon studni przy skrzyżowaniu z ul. Bernardyńską) w formie wyniesionego monumentu z czarnego granitu z inskrypcją.
Koszt inwestycji to 13,681 mln zł.