Spektakle dla dzieci i dorosłych, koncerty, wystawy i spotkania z artystami - to wszystko znalazło się w programie 5. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE, który w piątek rozpocznie się w Rzeszowie. Wezmą w nim udział artyści z 12 krajów.

REKLAMA

Organizatorem festiwalu jest Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W tym roku będzie to piąta edycja wydarzenia. Zdaniem Marty Kloc, koordynatorki wydarzeń artystycznych w rzeszowskim teatrze, impreza ta jest ciekawą propozycją na spędzenie wakacji w mieście.

Jak co roku do udziału w festiwalu zaproszono instytucje kultury i artystów z 12 państw zrzeszonych w gospodarczo-politycznej inicjatywie Trójmorza.

To już po raz piąty Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie umożliwia mieszkańcom miasta i gościom zapoznanie się z dorobkiem kulturowym innych państw, tym razem przedstawicieli: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier – wymieniła Kloc

W ciągu 10 festiwalowych dni (do 28 sierpnia) w Rzeszowie odbywać się będą spektakle teatralne, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, koncerty, wystawy i spotkania z artystami. Wszystkie wydarzenia festiwalu odbywać się będą w różnych przestrzeniach miasta i są adresowane do wszystkich grup wiekowych.

Wśród spektakli będzie można zobaczyć m.in. „Smak wiśni” Narodowego Akademickiego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. Marii Zankowieckiej we Lwowie. Jak opisują organizatorzy – jest to wspólna podróż „z kobietą po przejściach i mężczyzną z przeszłością”, z zaskakującym akcentem w postaci tekstów poetki, autorki tekstów piosenek - Agnieszki Osieckiej.

„Pamiętnik wariata” to z kolei propozycja Teatru Credo w Sofii, a Teatr Studio w Wilnie zaprezentuje „Tu mówi Szwejk”.

Natomiast gospodarz festiwalu – rzeszowski Teatr im. Wandy Siemaszkowej, zaprezentuje premierową „Wizytę starszej pani” Friedricha Dürrenmatta, w reżyserii Roberta Czechowskiego.

Po każdym spektaklu odbywać się będzie otwarte forum dyskusyjne, które z aktorami i twórcami poprowadzi krytyk teatralny Tomasz Domagała.

W programie festiwalu także wydarzenia muzyczne

W programie 5. MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE znalazło się też siedem wydarzeń muzycznych. Będzie można posłuchać m.in. koncertu „Kwiaty romantyzmu” w wykonaniu pianisty Romana Zaslavsky’ego z udziałem Niny Vitol; premierowego albumu „Ostatni dzień lata” zespołu Late Night Poems, Gaby Janusz i Multifolk Quartet; koncertu fortepianowego Johana Randvere’a.

Koncerty, odbywać się będą na scenie dziedzińca teatru i w Sali Kameralnej Filharmonii Podkarpackiej.

Wszystkie szczegóły na temat festiwalu można znaleźć na stronach www.trojmorze.teatr-rzeszow.pl, www.teatr-rzeszow.pl oraz w mediach społecznościowych.