20 filmów dokumentalnych poruszających problem uchodźców, zmian klimatu, demokracji, wolności i praw człowieka znalazło się w programie tegorocznego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa człowieka w filmie”, który w środę rano po raz 15. rozpoczął się w Rzeszowie.
Organizatorem festiwalu w stolicy Podkarpacia jest po raz 15. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa. Projekcje filmów będzie można oglądać przez sześć dni, do wtorku 22 listopada, w dwóch miejscach festiwalowych: w siedzibie organizatora oraz w Kinie za Rogiem Cafe.
Jak przypomniał rzecznik WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej Przemysław Pawlak ogólnopolska odsłona Festiwalu Filmowego "WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie" organizowana jest już po raz 20. Natomiast w rzeszowskiej WSPiA festiwal zagościł po raz 15. Jak zauważył, festiwal co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
W projekcjach filmów i imprezach towarzyszących festiwalowi uczestniczy każdorazowo kilka tys. osób, głównie studentów i uczniów szkół średnich. Jest to jeden z największych Objazdowych Festiwali Filmowych organizowany w Polsce - zaznaczył Pawlak.
Festiwal "Watch Docs. Prawa człowieka w filmie" rozpoczął się w środę wręczeniem nagród dla uczniów, którzy najlepiej poradzili sobie w Konkursie Wiedzy o Prawach Człowieka organizowanym przez rzeszowską WSPiA.
W czasie tegorocznego festiwalu w Rzeszowie jego uczestnicy będą mogli zobaczyć 20 filmów, pochodzących z całego świata, m.in. Holandii, Polski, Danii, Wielkiej Brytanii, Białorusi, USA, Gwatemali, Szwajcarii, Niemiec, Włoch, Egiptu, Francji, Norwegii i Palestyny.
Wybrane dokumenty dotyczą szeroko pojętych praw człowieka w tym problemów uchodźców, zmian klimatu, walki o demokracje i wolności osób, wyznań i narodów. Mówią m.in. o wojnie Rosji z Ukrainą, drodze do Europy nieletnich migrantów i ich adaptacji w nowym społeczeństwie, trudnych negocjacjach aktywistów i polityków, tworzących ustawę klimatyczną. Tematyką filmów są także nieoczywiste związki człowieka z naturą, nowe formy protestów klimatycznych oraz problemy osób dyskryminowanych ze względu na poglądy i płeć - wyliczał Pawlak.
Kilka z prezentowanych na festiwalu filmów porusza kwestię łamania praw człowieka na Białorusi, pokazuje nastroje w przeddzień wyborów prezydenckich w 2020 r. oraz ofiary drakońskiego prawa antynarkotykowego w tym kraju.
W programie festiwalu znalazły się także dwa wykłady. Pierwszy pt. "Współczesny świat. Między wielką polityką a małym człowiekiem. Czy jest miejsce na empatię dla potrzebujących?" odbędzie się w środę 16 listopada 2022 r. Wygłosi go dr Leszek Gajos, socjolog, wykładowca WSPiA. Z kolei w piątek, 18 listopada, zaplanowano wykład dr. Huberta Kawalca socjologa, wykładowcy WSPiA pt. "Lwy czy lisy? Młodzież o wojnie".
Wstęp na wszystkie projekcje filmowe oraz wykłady jest bezpłatny.
Ogólnopolski Objazdowy Festiwal Filmowy "Watch Docs. Prawa człowieka w filmie" organizowany jest od 2003 roku przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. "Watch Docs" oprócz obejrzenia doskonałych dokumentów, daje widzom możliwość zapoznania się z działalnością prospołeczną i zachęca do podjęcia konkretnej aktywności na rzecz Praw Człowieka.