Wśród obywateli Ukrainy, którzy znaleźli w minionym roku schronienie na Podkarpaciu, przeważają kobiety, osoby młode i dzieci - poinformował dyr. Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop. Dodał, że w 2022 roku legalną pracę na Podkarpaciu podjęło 20 195 obywateli Ukrainy.

REKLAMA

Jak podkreślił Czop, w regionie schronienie znalazły głównie kobiety i osoby młode, i te grupy pracę mogą znaleźć zakładach z sektora handlu, logistyki i szczególnie bezpośrednio przy produkcji. Ponieważ nie wymaga to długotrwałej certyfikacji, długich praktyk czy dobrej znajomości języka polskiego - wyjaśnił.

Czop zaznaczył, że w związku z wyjazdem z Polski mężczyzn z Ukrainy, którzy wrócili walczyć o ojczyznę, na lokalnym rynku pracy pojawiły się kłopoty z pracownikami w transporcie, budownictwie czy rolnictwie.

Obecnie szczególnie poszukiwani są specjaliści z uprawnieniami, kierowcy, operatorzy maszyn produkcyjnych i urządzeń budowanych. Zwłaszcza znalezienie pracowników do budowlanki jest dość kłopotliwe - dodał.

Uchodźcy wybierają inne regiony Polski

Czop zwrócił też uwagę, że wielu uchodźców z powodu większej ilości oraz dobrze płatnych ofert pracy wybiera inne regiony niż Podkarpacie. Wygląda zatem na to, że istniejącej już luki w zapotrzebowaniu na pracowników nie wypełnią uchodźcy z Ukrainy - stwierdził dyrektor rzeszowskiego urzędu.

Z danych, które podał Czop wynika, że w 2022 roku legalną pracę na Podkarpaciu podjęło w sumie 20 195 obywateli Ukrainy.

Na koniec ub.r. na Podkarpaciu zarejestrowanych w urzędach pracy ogółem było 2 607 obywateli Ukrainy. Natomiast z informacji z powiatowych urzędów pracy wynika, iż 863 przedsiębiorców zadeklarowało chęć zatrudnienia między innymi obywateli Ukrainy na 6 131 stanowiskach pracy.

Jak dodał Czop, oferty pracy dla mężczyzn dotyczą branż takich jak budowlana, metalowa, samochodowa i transportowa. Dla kobiet oferty są w branży gastronomicznej, hotelarskiej, fizjoterapeutycznej, kosmetycznej, fryzjerskiej, rolniczo-sadowniczej, w handlu i krawiectwie.