Zakończył się pierwszy etap renowacji elewacji kamienicy Orsettich w Jarosławiu. Budynek jest jednym z najcenniejszych zabytków „złotej ery” mieszczaństwa w historii I Rzeczypospolitej.

REKLAMA

Konrad Sawiński - p.o. dyrektora Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich - przekazał, że została zrekonstruowana tzw. strefa cokołowa oraz charakterystyczne przypory. Zdjęto zniszczone już płyty z piaskowca, którymi była wyłożona strefa cokołowa kamienicy, i położono tynk renowacyjny.

Koszt remontu wyniósł blisko 120 tys. złotych. Prace zostały sfinansowane ze środków podkarpackiego konserwatora zabytków i budżetu powiatu jarosławskiego.

"Chcemy odświeżyć muzealny dziedziniec"

Kolejnym etapem prac ma być rewitalizacja całej elewacji zaplanowana na przyszły rok. Jej koszt oszacowano na ponad milion złotych.

P.o. dyr. jarosławskiego muzeum zapowiedział złożenie wniosku do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wparcie finansowe inwestycji.

Po zakończeniu prac przy całości elewacji, chcemy odświeżyć muzealny dziedziniec i otworzyć go dla mieszkańców miasta, ziemi jarosławskiej i turystów - dodał.

Kamienica Orsettich - historia i teraźniejszość

Kamienica Orsettich jest uważana za jeden z najcenniejszych zabytkowych budynków przy jarosławskim rynku. Została wzniesiona w drugiej połowie XVI w. jako siedziba bogatego kupca jarosławskiego Jana Raczkowskiego.

Przez ponad 450 lat kamienica miała wielu właścicieli, z których najsłynniejszym był bogaty kupiec i bankier Wilhelm Orsetti. To za jego czasów, w latach 40. XVII wieku, powstała charakterystyczna, bogato zdobiona fasada zwieńczona attyką - dekoracyjną osłoną dachu.

Nowy etap w dziejach kamienicy Orsettich rozpoczął się w 1945 roku. Wtedy stała się ona nową siedzibą jarosławskiego muzeum.

Obecnie w kamienicy można zobaczyć, jak zmieniały się bogate wnętrza mieszczańskie od XVII do początku XX wieku. Na przygotowywanych wystawach czasowych można zapoznać się z różnymi epizodami dziejów miasta i regionu.